| vijiido a întrebat:

Care sunt cele mai ciudate obiceuri atunci cand suferi de TOC? (Tulburare-obsesiv-compulsiva) si cum se formeaza aceste obiceuri?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa verifici daca ai incuiat usile la casa, daca nu ai lasat apa sau gazele pornite, lumina aprinsa, sa te speli pe maini de mai multe ori ca sa nu ramana microbi, etc.

Eu am o usoara forma de TOC, cred ca se datoreaza firii mele perfectioniste.
Eu, de exemplu, am ticuri verbale, repet numere in gand, fraze dar asta doar in gand sau in particular, nu la munca sau față de prieteni, cunostinte.
Nu ma pot duce la culcare linistit daca nu am toata casa, gradina si obiectele in ordine.

La mine nu e o forma de perfectionism extrem ci unul in limite normale iar mie imi place ca sunt asa happy

| vijiido explică (pentru anonim_4396):

Nu par asa ciudate, sunt lucruri pe care oricine le face, sa verifici lumina, usa, apa etc. Dar daca nu indeplinesti un task din asta ce simti? Chiar nu poti dormi daca nu ai pus gradina la punct?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vijiido):

Pot sa adorm daca sunt foarte obosit dar simt o stare de discomfort si neliniste ca nu am pus obiectele in perfecta ordine.

Am si eu ritualuri ciudate inainte de culcare. De exemplu, tot asa, nu pot adormi daca nu ma duc la toaleta inainte si daca nu mi-am golit bine vezica.

| Anonim430 a răspuns:

Poți avea TOC somatic, atunci când acorzi atenție excesivă și procesele corporale normale, cum ar fi înghițitul propriei salive, clipitul sau respiratul devin conștiente, în loc să se întâmple automat.
Aceasta poate afecta pe oricine și uneori poate apărea de la sine sau fără o cauză precisă. Dar chiar și aceasta se poate trata complet cu ERP.