| anacondrea a întrebat:

Spuneti-mi va rog care sunt metodele de solutionare a conflictelor?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ora actuală este medierea și dacă nu se găsește o cale de mijloc, amiabilă și de comun acord, se apelează la forța coercidivă a statului.
Pa, pa.

| CrazyTeenager a răspuns:

Din punct de vedere legal, medierea.

| neutrino a răspuns:

Dialogul si bineinteles dorinta.

| StefMun a răspuns:

Variante legale si recunoscute de statul Roman:
- Inceperea unui proces in Instantele de judecata in functie de conflict.
De cele mai multe ori trebuie sa-ti cauti un avocat care sa te reprezinte in instanta. Solutia este impusa de un judecator in functie de legislatie.
- Medierea prin mediator autorizat. Alternativa la procesul in instanta; se poate ajunge la o solutie mai buna si personalizata intr-un timp mai scurt si cu cheltuieli mai mici.

Ambele au avantaje si dezavantaje.
O lista cu mediatori autorizati puteti gasi pe http://romediator.com sau la afisierul de informare de la instante si o lista cu avocati puteti gasi la instantele de judecata.