| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog cateva personalitati canadiene.Multumesc

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Personalitati nascute in Canada:
John Kenneth GALBRAITH John Kenneth GALBRAITH
(Iona Station, Ontario, 1908 - Cambridge, Massachusetts, 2006)
Economist. Adept al teoriei "societatii industriale". Lucrari: "Societatea belsugului", "Noul stat industrial". Galbraith este unul din economistii cei mai populari. Cartile sale divulgative au fost intotdeauna best-sellers. A studiat la Berkeley si...

Percy Wyndham LEWIS Percy Wyndham LEWIS
(Amherst, New Scotland, 1882 - Londra, Londra, 1957)
Artist de seama al avangardei engleze la inceputul secolului XX. Lewis a fost o figura complexa inzestrata cu pasiune si talent in multe directii, fiind si pictor si publicist. A fost lider al miscarii vorticiste si un important colaborator si edito...

Paul Emile BORDUAS Paul Emile BORDUAS
(Saint-Hilaire, Quebec, 1905 - Paris, Paris, 1960)
Pictor canadian cu experienta in decorarea bisericilor din Montreal. A studiat pictura la Paris. Primele sale lucrari au scos in evidenta o influenta a suprarealismulu

3 răspunsuri:
| Asdffk a răspuns:

Paul Kane, George Brown.