| Bahh a întrebat:

Spuneti-mi va rog cit mai multe proverbe (la orice tema).

3 răspunsuri:
| ēน a răspuns:

Iertarea este cea mai aleasă floare a victoriei. Epigramă. O zicală scurtă, incisivă, în proză sau versuri, adeseori caracterizată de aciditate sau asprime şi câteodată de înţelepciune. Femeia îngrijită se cunoaşte după hainele bărbatului ei.
Cu ochii pe la icoane, şi cu gândul la cucoane.Copii mici, griji mici; copii mari griji mari.Glumele nevinovate sunt ca sarea în bucate.

Inteligenţa e comoara omului.Să ai întotdeauna două animale de călărie: răbdarea şi prudenţa. Răbdarea te vesteşte şi prudenţa te păzeşte. Prudenţa este arta de a controla riscul. Alexandru Paleologu Retragerea nu este fugă şi aşteptarea nu este.alentul e 10 la sută inspiraţie și 90 la sută transpirație. Thomas Alva Edison Talentul este abilitatea de a-ti ascunde talentul acolo unde este nevoie. George Calinescu Talentul este puterea de expresivitate ce o au îndeosebi unii, pe.Binele absolut al naturii omeneşti e cuprins în pacea corpului şi a sufletului." Seneca "Numai răul poate merge până la marginile sale şi domni absolut." Albert Camus "Ideal, absolut, desavarsire, infinit – cuvinte intru totul la fel.Mila, fata de un chin pe care l-am provocat, se apropie de remuscare." Thomas Mann "Nu poti impeidica drumul gandurilor, intocmai cum nu poti opri valurile marii sa se intoarca la tarm. Marinarii numesc asta reflux; vinovatul o numeste remuscare.Nu trebuie, pe cat poti, sa te lasi ispitit a vorbi despre tine. Giosuè Carducci Virtutea este ispita insuficienta. George Bernard Shaw Singura modalitate de a te elibera de ispita este sa-i cedezi. Oscar Wilde "Înseamna aceasta ca nu.Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont. Konrad Adenauer Ideal, absolut, desavarsire, infinit – cuvinte intru totul la fel. (Mizerabilii) Omul modern, mai mult decât omul de totdeauna, priveşte cu linişte numai în...A ajuns de rasul curcilor.
A ajuns oul mai cuminte decat gaina.A bate apa-n piua.
Absolutul este aproape, invinge-ti temerea si castiga-ti libertatea.
A cara apa cu ciurul.
A cauta acul in carul cu fan.

| Edyward a răspuns:

Minciuna are picioare scurte.
La lenes mereu e sarbatoare.
Unii muncesc pana mor, si altii beau cu capul gol.
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.
Copiii si nebunii spun adevarul.
Adevarul invinge orice.
Dragostea fara adevar e ca un rau fara maluri.
PS:astea le stiu de la bunica laughing
Nu poate fi bun pentru altii cel care e rau pentru el insusi.
Bunătatea întrece frumuseţea.
Cinstea si bunatatea intrec orice frumusete.
plz funda ca ma doare mana cat am scris :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edyward merita fundita pentr:Bunatatea invunge frumusetea.