| snOoki a întrebat:

Spunetz pliZz...cuvinte Sa se inceapa cu litera (ă)

11 răspunsuri:
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

ăîșțâ
ăsta
ăștia
ălălalt
ăstălalt
ăuire
ăui
ăla

Astea sunt toate cuvintele existente in lb romana care incep cu aceasta litera happy

| ImmortalQueen a răspuns:

ăsta, ăla, ăştia, ăia, ăstea, ălea, ălalalt, ălbătrân.

| helpu a răspuns:

Nu existăwinking

| Xab a răspuns:

ăla

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

De curând am fost întrebat dacă ştiu vreun cuvânt care să înceapă cu "ă". Sincer am stat ceva să mă gândesc la început. Mă gândeam că poate găsesc un cuvânt care să înceapă cu "ă". După câteva momente mi-am dat seama că era uşor. La noi mai toate cuvintele încep cu "ă". De la mic la mare folosim cuvinte cu "ă" mai mereu. La noi aproape toate cuvintele încept cu "ă".

Exemple:
ăăăăă…. cultura indică gradul de civilizaţie al unei ţări.
ăăăăă…economia este uşoară
ăăăăă…vom face ca România să strălucească precum soarele sfânt de pe cer
ăăăăă…sigur că da
ăăăăă…cel mai probabil că da

La noi mai tot timpul folosim cuvinte care încep cu "ă". De cele mai multe ori la început de propoziţie.

| MissLaura a răspuns:

Nu exista! da poate ăsta, ăla.dar astea sunt forme neliterare...

| cosmin_2318 a răspuns:

ăsta, ăla
ălalalt ăştia, ăia, ăstea, ălea, ăuire

| bianca154 a răspuns:

ăstia ăia

| JsTX000 a răspuns:

Nu exista laughing

| Bogdanell5 a răspuns:

ă | ăl | ăla | ălălalt | ălbătrân | ăra | ăst | ăsta | ăstălalt | ăui | ăuire
Sunt din dex laughing Astea sunt toate

| eremitn a răspuns:

România,pârâu,..........râu