| anonim_4396 a întrebat:

Stevia ingrasa?

pentru ce e mai buna stevia?

astept raspunsuri happy

1 răspuns:
| Nothing05 a răspuns:

Buna Sorin:*

Uite ce am gasit pe un site:

Desi nu au calorii, indulcitorii artificiali te pot ingrasa. Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi ne explica modul de actiune al indulcitorilor si cum ne pot afecta in timp atat silueta, cat si sanatatea.

Mare atentie la utilizarea indulcitorilor artificiali. Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare nu recomanda folosirea indulcitorilor artificiali aspartam (E 951), acesulfam K (E 950), zaharina, ciclamatii (E 952) si sucraloza (E 955), deoarece "au efecte adverse, determinand chiar aparitia obezitatii, desi nu au calorii".

Poti citii intregul articol pe http://www.eva.ro/......29490.html

Dupa parerea mea, mai bine consumi Stevia decat zahar sau alti indulcitori. Este o planta care nu creste pe meleagurile tarii noastre, doar in tari exotice. Din punctul meu de vedere ar fi Ok daca am incocuii zaharul cu Stevia. :-)

Sper ca te-am ajutat:*