| Cnz_Kazz_1998 a întrebat:

Stiati ca? Cea mai interesanta primeste funda tongue :*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Stiati ca zapada reflecta peste 90% dintre razele UV inapoi in atmosfera? Din acest motiv, persoanele expuse o perioada indelungata la lumina reflectata de zapada manifesta un disconfort la nivelul ochilor (mancarimi, lacrimare intensa etc) denumit oftalmie (orbirea zapezii).
2.Stiati ca o vacă produce în mod normal de 200 de ori mai multe gaze (vânturi, pârţuri, băşini) decât un om, contribuind astfel la încălzirea globală.
3.Stiati ca toti oamenii sunt 99.9% indentici din punct de vedere genetic. Oamenii sunt identici din punct de vedere genetic cu cimpanzeii in proportie de 98.4%.
4.Stiati ca capsunile ascund in ele elixirul contra pierderii memoriei, sustin oamenii de stiinta americani. Fructele contin un antioxidant puternic care intaresc memoria.
5.Stiati ca un pahar cu apa fierbinte ingheata mai repede in frigider decat unul cu apa rece.
6.Stiati ca in apele Oceanului Pacific traieste pestisorul Mixima care are 4 inimi, dispuse in organism cu functii separate: una pentru partea superioara a corpului si celelalte pentru organele digestive, muschi si coada. Poate trai mai multe luni fara hrana si se apara de dusmani, secretand substante "fumigene", in care se ascunde.
7.Stiati ca corpul uman elimina apa prin rinichi (urina), transpiratie, plans dar si respiratie? Astfel, aproximativ 1.5 litri de apa sunt eliminati prin rinichi, 500 ml prin respiratie iar restul prin transpiratie. Cand plangem "pierdem", in medie, aproximativ 1 ml de lacrimi.
8.Stiati ca 95% dintr-o rosie este apa?
9.Stiati ca un pom evapora aproximativ 200 l apa/zi.
10.Stiati ca un pahar de apa inainte de culcare ajuta la evitarea unui atac cerebral sau de cord.

| vlad89c a răspuns:

Stiai ca tantarul tigru este pe locul 1 in topul celor mai periculoase animale?
Cei acre au virusi te pot omora dintr-o singura intepatura.
Aici ai informatii despre el, si daca muti un pic mai jos, vezi topul celor 11 cele mai periculoase animale.
Vei fi uimit ca tantarul este mai periculos decat elefantul, tigrul, crocodilul... etc, dar asa este.
http://www.ziare.com/articole/tantari+tigru

| vlad89c a răspuns (pentru vlad89c):

P.S, tantarul tigru a omorat peste 2 milioane de oameni.

| VladPetcu a răspuns:

Stiai ca:
Eu am 13 ani?laughinglaughinglaughingrolling on the floorlaughing
Nu stiailaughinglaughingrolling on the floor
Funda?

| Naganori a răspuns:

Ştiaţi că dacă întorci un rechin cu susul în jos paralizează temporar?

| Cnz_Kazz_1998 explică (pentru Naganori):

Interesant da pentru restul nu le mai dati un copy -paste ca asa pot si eu happy