| UmbraDeVulpe a întrebat:

Stie cineva de ce se mai intampla sa nu imi mai mearga netul pe laptop la un moment dat? Nu e de la cei de la care am net, e ceva de la laptop dar nu stiu ce, nu aveti voi idee ce ar putea fi? Trebuie sa dau restart la laptop cand se intampla sa nu mearga, altfel nu isi mai revine

1 răspuns:
| DaniTIRB a răspuns:

Laptopurile mai vechi (sub 2017) au un switch pentru on/off la internet, asigura-te ca switch-ul este pozitionat pe partea on si lipeste-l cu putinel scotch ca sa nu se miste pe off accidental.
Daca e un laptop mai nou, roaga pe un IT-st sa iti instaleze driverele. Daca nici asta nu functioneaza, va trebui sa luam in considerare faptul ca ar putea fi defecta antena sau modulul de internet. Daca asta e problema, nu recomand sa o schimbi (deoarece o sa fie pagubos), in schimb, recomand sa te duci la un magazin IT precum altex, media galaxy, flanco, eMAG etc. si sa achizitionezi un "Adaptor USB Wireless".