| candyx_5036 a întrebat:

Stie cineva superstitii de revelion? Ce e bine si ce nu? funda

Răspuns Câştigător
| dedebt a răspuns:

☺ Nu trebuie uitat nici sărutul de sub vâsc, de la miezul nopţii, care marchează nu doar sentimentele care ne leagă de persoanele apropiate, ci şi modul în care vor evolua relaţiile cu persoanele dragi pe parcursul anului care tocmai începe. Aşadar, în noaptea de Revelion, este de preferat că persoana iubită să fie lângă tine.
☺Bani in buzunare. Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul.
☺Sa nu dai bani pe 31 decembrie sau pe 1 ianuarie, altfel vei avea probleme financiare si datorii tot anul.
☺Se spune ca prima persoana care iti intra in casa dupa miezul noptii va influenta ceea ce ti se intampla in noul an. Pentru o femeie, ideal ar fi sa intre un barbat inalt, brunet (se spune ca blonzii si roscatii sunt aducatori de ghinion, iar femeile de asemenea), iar daca acest oaspete aduce cu sine o crenguta de vasc, paine si sare, sunt toate sansele ca noul an sa fie cel mai bun din viata ta de pana acum
☺Un alt obicei, care nici nu ar fi greu de realizat, spune să nu dai bani pe 31 decembrie şi 1 ianuarie, altfel vei avea probleme financiare tot anul. În schimb, încearcă să îţi achiţi toate datoriile până la miezul nopţii.
☺Pentru un an plin de împliniri şi succese la serviciu, este bine ca în prima zi a anului să faci ceva care are legătură cu acesta. Aşa vei avea spor la muncă şi succese tot anul.
☺Pe de altă parte, ghinionul este adus în noul an dacă agăţi în cui calendarul pe noul an înainte de ora zero. În prima zi din an nu este bine să speli. Singurele obiecte pe care le poţi spăla fără ca acest lucru să aibă consecinţe nefaste sunt vasele.
☺ Dacă vrei că 2010 să fie un an mai bun, nu folosi foarfeca în prima zi a anului, pentru că vei diminua norocul.
☺Mananca struguri albi cu 12 minute inainte de miezul noptii, in fiecare minut mananca o boaba si pune-ti o dorinta.
☺Dar şi spectacolul de artificii de la miezul nopţii are o semnificaţie în tradiţia românească. Se spune că spiritele malefice se tem de zgomot şi de lumina puternică. De aici derivă şi obiceiul de a organiza jocuri de artificii şi de a face zgomot. Aşadar, asigură-te că deschizi sticla de şampanie zgomotos, cânţi tare, iar la ora 24. 00 strigi din răsputeri „La Mulţi Ani 2011"!
☺ Anul nou trebuie sa te gaseasca imbracat cu ceva rosu.

Eu pastea le stiu. happy
Fundaa?

3 răspunsuri:
| DoOdO a răspuns:

Cica de Revelion e bine sa. ti pui bani in buzunar sau carduri ca sa fii bogat...sau carti sa fii destept...sau ca trebuie sa intri in anul' nou impacat cu toata lumea cu care te.ai certat.sau sa porti chilotii rosii ca sa ai noroc

| KrUeLlA a răspuns:

E bine sa te prinda anul nou cu bani in buzunar:d

| CorynutzaBeibi a răspuns:

Se spune ca acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

O dorinta pusa la miezul noptii de Revelion are toate sansele sa se implineasca.

Aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar, e bine sa aveti bani (mai ales noi) in fiecare portofel.

E bine sa nu va gaseasca anul nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul.

Primul om care va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul.

Prima persoana care va suna sau va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.

Imbracati ceva nou pe 1 Ianuarie.

Faceti mult zgomot la miezul noptii pentru a alunga spiritele rele (clopotei, petarde etc)

Nu imprumutati bani si nu faceti datorii pe 1 ianuarie.

E semn rau sa spargi ceva in noaptea de Anul Nou.

Anul Nou va fi luminos si bun daca se lasa o lampa sau o lumanare aprinsa pana la ziua.

In dimineata de 1 ianuarie se pun bani de argint in apa cu care se spala membrii familiei.

E bine sa va imbracati in rosu in noaptea de Revelion.

Nu injurati si nu folositi cuvinte urate in ajun de An Nou.

Lasati usa, geamul, dulapurile deschise in noaptea de Anul Nou.

Se zice ca ceea ce faci in ajun de An Nou vei face tot anul urmator.

Daca faci baie in ziua de Craciun, vei ramane curat tot anul.

Daca mananci mere in ajun de Craciun, vei fi sanatos tot anul.

Copiii nascuti de Craciun sau de Anul Nou sunt norocosi. Sper ca te-am ajutat happy Funda?batting eyelashes