| Rebeca269 a întrebat:

Stilul scence kid?
Stiti ceva despre ei?
Funda

1 răspuns:
| Lorennna a răspuns:

Scene Kids si emo kids provin cam din aceeiasi perioada si zona. Una din diferentele dintre cele tabere este ca scene kids sunt preocupati mai mult de felul in care arata decat de emotiile lor.De asemenea scene kids nu sunt suparati pe viata precum emo; ci dimpotriva, sunt mult mai ‘colorati’ atat in mood cat si in look.

1. Aspectul fizic.
a) Parul.
- Emo au freze simple, parul mai lung, bretonul lung pana in gura pe care il dau intr-o parte sa vada de el. Vopsit negru.
- Scene kids isi fac freze cat mai extravagante. Isi vopsesc parul blond, rosu, negru, albastru etc. Au breton intr-o parte sau drept. Fetele isi tapeaza parul si isi pun funda colorate, baietii isi fac in spate tepi sau "twister hair".
b) Hainele.
- Emo se imbraca simplu. In negru sau alte culori inchise ( bleumarin, gri inchis, maro ) combinat cu alb. Tricouri stramte, blugi skinny. Tricourile cu cranii sau dungi, rareori carouri. Hanorace de culori inchise, cu gluga. Cumparate mai ales de pe la seconduri.
- Scene kids se imbraca trasnit. Combinatii inedite. Nu conteaza daca isi iau un tube top cu o fusta punk. Important e sa atraga atentia – in mod placut. Cat mai viu colorat.
c) Incaltamintea.
- Emo poarta tenisi. Negri sau gri. Uneori cu cranii.
- Scene kids poarta tenisi colorati, cu modele inedite. Sau balerini colorati ( fetele ). Sau skate shoes.
d) Accesorii.
- Emo kids poarta bratari negre sau negre cu alb. Cercei simpli, negri. La gat medalioane simple. Rareori piercinguri, de obicei snakebite. Curea cu tinte.
- Scene kids poarta de toate. Colorate si extravagante. Bratari in patratele, la gat coliere mari din plastic. Piercinguri cat mai multe.
e) Machiaj.
- Emo se machiaza simplu. Conturul ochilor si poate si pe pleoapa. All black. Nu folosesc fond de ten, nici rujuri sau gloss-uri.
- Scene kids se machiaza glamour. Orice culoare merge daca arata bine.
2. Muzica.
-Emo asculta rock. De obicei un rock sentimental, plangacios, genul numit emocore, sau plangacios si agresiv in acelasi timp – screamo. Trupele lor preferate sunt de obicei Funeral for a Friend, Alesana, The Used, Secondhand Serenade etc.
-Scene kids asculta orice. Nu ma refer la manele. Sunt scene kids care asculta numai house, scene kids care asculta metal, scene kids care asculta si house si metal. Important e sa sune bine. Nu le pasa ca e trendy sau nu.
3. Depresiile.
- Emo kids sunt adeseori deprimati. Sunt mult prea sentimentali si orice cuvant ii poate rani. Se inchid in ei si afiseaza o mutra de om fericit, dar numai ei stiu ce e in sufletul lor. De obicei sunt deprimati din cauza unei traume din trecut.
-Scene kids & depresie – ce e aia? Scene kids sunt oameni normali, care se bucura de viata si ignora micile defecte ale acesteia. Nu iau in seama asa-zisele probleme. Viata trebuie traita.
4. Marea disputa – taiatul venelor.
- Emo se taie. Da, o sa va surprinda. In momentele cand se simt singuri si fara speranta, se autoranesc. Nu ca sa faca poze si sa puna pe haifaiv, ci pentru ca ii face sa uite de problemele interioare si sa se gandeasca la durerea fizica. Si nu cu lame roz.
- Scene kids – inca o data, pauza. Scene kids nu se taie. Nu au motive.
5. Sinuciderea.
- Emo ajung si sa se sinucida. Nu reusesc sa treaca peste traume, si isi pun capat vietii.
- Scene kids – nu se sinucid. Ei au reusit sa treaca peste necazuri si nu au motive sa se arunce de la parter.

http://www.google.ro/......tp?/imgres

http://newhaircolors.net/scene-kids-hairstyles.html

http://www.google.ro/......tp?/imgres

http://www.google.ro/......tp?/search

atat am gasit despre stilul acesta :)