| bombonsyouu a întrebat:

Stiti cumva daca de exemplu o persoana termina Liceul pe 1 IUNIE. incepe apoi sa i-a shomajul din Iunie ( luna in care a terminat scoala ) sau i-a din Iulie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici din una, nici din alta. Dupa terminarea liceului trebuie sa se inregistreze la AJOFM si timp de 60 de zile isi cauta de lucru, sens in care poate fi ajutata si de AJOFM, prin oferirea unei slujbe. Abia dupa expirarea termenului, daca nu urmeaza studii superioare si daca nu s-a angajat, trebuie sa se inscrie la somaj si va primi, timp de 6 luni, indemnizatia de somaj. Numai bine!

| bombonsyouu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Foarte Mult!