| bianca1598 a întrebat:

Stiti niste asemanari si deosebiri intre ochiul uman si aparatul de fotografiat? Explicati de ce se stabileste distanta intre aparat si obiect.Cum ies fotografiile cand le faci intr-o zi cu nori si nu ai blit?
Funda

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Distanţa dintre aparatul foto şi subiectul de fotografiat se stabileşte pentru claritate maximă pe subiect faţă de restul cadrului. Depinde şi de distanţa focală a obiectivului care poate permite o toleranţă mai mare sau mai mică.
Lipsa de contrast este principala diferenţă şi estomparea, aşa zisa topire a detaliilor.

| Leonard08 a răspuns:

Citisem undeva ca daca ochiul ar fi un aparat de fotografiat...atunci ar avea 72 MP. laughing