| Creepygirl2002 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare stupida la fel ca mine dar nu inteleg de ce jigniti persoanele depresive.Adica si eu le judecam pana sa aflu cum e cu adevarat.E foarte foarte dureros si vrei sa te sinucizi etc.Nu trebuie ma faci nebuna si sa imi zici ca trebuie sa merg la psiholog pentru ca nu ajuta.Fiecare isi ia singur deciziile.vai daca te sinucizi o sa arzi in iad.De unde sti? ai fost acolo? nu cred.Plus ca asta patesc mai mult adolescentii care sunt doar niste copii si Dumnezeu daca exista nu ar perimite sa nu se odihneasca in liniste.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand vrei sa te sinucizi cu adevarat nu postezi toata ziua intrebari de acest gen. O faci si gata. Nu intelege gresit ca incurajez asta. Era doar o parere.

| OldSoul a răspuns:

Daca ai o problema medicala mergi la doctor, indiferent daca te ajuta sau nu, trebuie sa incerci, dar trebuie si sa ai incredere, daca mergi din start cu ideea in cap ca "Nu ma ajuta cu nimic" normal ca nu te vei implica(suficient) in conversatia cu el si prin urmare nu te va ajuta cu nimic.
Uite alta problema: "Nu trebuie ma faci nebuna si sa imi zici ca trebuie sa merg la psiholog pentru ca nu ajuta."
Depresia e o boala, deci trebuie tratata, de unde pana unde se ajunge la concluzia ca ai fi nebuna nu stiu. (Mentalitatea de roman probabil).
Si chiar daca-ti zice x sau y ca esti nebuna unde e problema?
Uite eu de exemplu chiar ma consideram putin nebun si ciudat, si cu toate astea sunt bine, sa-mi spuna maine cineva ca-s ciudat nu ma supara cu nimic.
Cat despre sinucidere... Nu stiu ce sa spun, si eu am avut momente zile in care ma gandeam la asta dar au trecut si acum mi-e bine, cu toate ca... nu stiu cum sa spun, dar instinctul imi spune ca o sa mor destul de tanar, stiu ca e ciudat, exact ce ziceam.
Adevarul e ca nu tu ai ales sa te nasti, deci nici tu nu ar trebui sa alegi momentul cand sa mori.
Nu stiu cum gandesti tu si ce crezi tu despre viata, dar eu zic ca totul e posibil si totul tine doar de tine.
Sa nu te astepti la nimic de la nimeni, pentru ca nimic nu e garantat in viata.
Pana la urma de ce vrei sa te sinucizi? Ca din ce intrebari ai pus pana acum nu vad nici un motiv intemeiat.
Astept un raspuns, eventual un mesaj sa vorbim.

| NAT0 a răspuns:

Huă, depresivo. Huă, huă. rolling on the floor
Vezi? D-asta există psiholog, să te descarci la el. laughing

| Creepygirl2002 explică (pentru NAT0):

Si daca te descarci la un strain ce ajuta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Creepygirl2002):

Noi nu tot străini suntem?

| NAT0 a răspuns (pentru Creepygirl2002):

Nu-l mai vezi niciodată deci te eliberezi, aici de ce te-ai eliberat de frustrările pe care le ai? Și eu sunt un străin.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Creepygirl2002):

Ajuta daca vorbesti cu cineva cunoscut sau necunoscut despre probleme te mai ajuta intr-un fel mai elimini din stres daca persoanele respective stiu sa inteleaga daca nu stiu atunci nu ai rezolvat nimic. Pe viitor poti ignora jignirile unor useri si sa iei tot ce este mai bun din comentariile celor care te ajuta si te calauzeste catre bine.

| Nitroblast a răspuns:

"Ai fost acolo? (in iad)"... stii ce e aia sa ajungi la un pas de moarte si sa ai experiente demonice? Sau sa ti se plimbe sufletul mai prin iad, ca sa iti dea Acel cineva de Sus un "reminder" ca ar trebui sa te schimbi (asta daca te mai intorci, altfel nu vezi nici o plimbare, doar drumul dus).
Depresia ta arata a depresie indusa. Ceri multa atentie si ca sa arati mai interesanta, uite ca atasam si eticheta de #depresiva. Nu merge asa. Am vazut din alte intrebari de ale tale ca nu ai o cine stie ce viata, in sensul bun al frazei. Ai ce manca, ai cu ce sa te imbraci, esti intreaga, nu castigi tu banii casei prin munca mai mult sau mai putin injositoare pentru o fata, etc. Altii nici nu viseaza la asemenea conditii. Gandeste-te la aia din Africa, cum traiesc, sau la aia din America de Sud, unde fete ca tine sunt de vanzare mai oriunde. In loc sa multumesti ca te trezesti in fiecare dimineata, tu vrei sa iti iei cel mai de pret dar, singura viata pe care o sa o ai vreodata.

| Luizaaa a răspuns:

Sinuciderea nu este unica solutie. De obicei oamenii sanatosi nu ii inteleg pe cei care au aceasta problema. Si eu sufar de nivel minim de depresie datorita anxietatii si te inteleg. Dar niciodata nu m-am gandit la asta. Dumnezeu nu iti da o viata ca sa ti-o iei,ar trebui sa fim mandrii ca am fost alesi sa traim. A devenit un obicei ca oamenii sa se injoseasca pentru a jignii pe cineva,si nu doar pe cei depresivi. Daca suferi de depresie s nu iti pese de ce spun altii, nu cred ca conteaza mai mult de ceea ce crezi tu. Traieste-ti viata, nu te gandi la depresie sau la ce spun altii, fii optimist/a! Poate ca nici familia nu te intelege, dar asta nu e motiv pentru a-ti lua viata, Dumnezeu nu iti da mai mult decat nu poti sa cari! Sanatate!

| Acras a răspuns:

Incep cu o intrebare.de unde stii ca nu vei arde in iad daca te sinucizi? iar referitor la Dumnezeu, El iti exact cat poti duce.Referitor acum la problema ta cu depresia, asta e acum la moda vad ca printre tineri ca acu vreo 15 ani cand eram si eu cam de varsta ta nu exista asta si culmea nimeni nu mai suferea de depresie, iar mersul la psiholog nu te face nebun si el/ea nici nu iti spune ce sa faci fata draga te invata cum sa privesti problema cum sa gasesti solutii pentru problemele tale si iti arata calea cea buna, sa stii tu ca si oamenii care nu sufera de nici o forma de problema psihica merg la psiholog pentru ca el este obligat prin lege sa tainuiasca ceea ce discutati voi acolo si f multi merg numai pentru a se putea fata de cineva exterioriza(au probleme de incredere). gandeste putin lucrurile si nu mai dramatiza atat lucrurile ca viata ta abia incepe, daca tu acum vezi lucrurile atat de sumbru ce vei face cand vei avea familia ta cu probleme si griji si fara solutii imediate, atunci sigur iti pui streangul de gat

| Phoenix6666666666666 a răspuns:

Eu zic sa nu the sinucizi.Si eu am fost depresiv. E nine sa ignori Raul din jur te va face mai fericita