| Patricia99 a întrebat:

Stiu ca este cam devreme dar chiar vreau sa stiu parerea voastra. Am auzit ca daca ai cariera nu ai familie si daca ai familie nu ai cariera! Este adevarat? Pentru voi ce este mai important, cariera sau familia?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca te axezi excesiv pe un anumit domeniu, atunci celalalt va deveni automat neglijat, intr-o oarecare masura. Dar poate exista la fel de bine si un echilibru intre cele doua, in sensul in care o persoana le poate avea pe ambele, insa nu exceleaza in niciunul, ci doar "isi face treaba" cat de bine poate si cat ii permite timpul.
Pentru mine cel mai important e timpul liber, pe care mi-l pot petrece singur, ocupandu-ma de hobby-uri si de ceea ce imi place sa fac (lectura, desen, chitara, scris, limbi straine, calatorii etc.). Vreau un loc de munca din care sa-mi rezulte un salariu mediu, cu care sa pot trai decent si sa pot face si ocazionale economii. Cat despre "viata de familie", poate suna bizar, dar nu-mi doresc asa ceva si nu mi-am dorit vreodata. Deci sa zicem cariera, desi nu am sa ma axez extrem de mult pe asta, ci doar cat sa-mi indeplinesc sarcinile de la locul de munca.

3 răspunsuri:
| SebylVane1890 a răspuns:

Pentru mine va fi mereu familia, dar nici cariera nu trebuie lasata mai jos.Ar trebuie un fel de balanta intre...

| lauraroxi a răspuns:

Familia este cea mai importanta, dar si cariera trebuie sa aiba un loc! Acestea doua trebuie sa fie in viata ta in asa fel in cat sa nu se afecteze una pe cealalta!

| Ronni a răspuns:

Știu persoane care le au pe ambele. Una nu o exclude neaparat pe cealaltă, trebuie sa păstrezi un echilibru.