| Lascu_Paul_1995 a întrebat:

Sunt ambidextru daca scriu cu dreapta si lovesc mingea cu piciorul stang?

Răspuns Câştigător
| Mirunelu a răspuns:

Ambidextru se refera la maini. Sa poti face aceleasi lucruri la fel de bine si cu mana stanga si cu mana dreapta, de exemplu sa poti scrie cu amandoua mainile. Nu are treaba mana cu piciorul.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea.Ca ambidextru trebuie sa te folosesti la fel de bine de ambele.Adica sa scrii si cu stanga si sa lovesti mingea si cu dreptul.Si eu sunt la fel.Nu ma consider ambidextru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"AMBIDÉXTRU, -Ă, ambidextri, -e, adj., s. m. și f. (Persoană) care se folosește cu aceeași îndemânare de ambele mâini."

daca tu consideri piciorul stang ca fiind o mana...

| Alexandra678 a răspuns:

Da si Nu! Daca erai ambidextru, puteai sa scrii cu ambele maini si sa bati mingea cu ambele picioare! FUNADA?

| George_Bolea_1999 a răspuns:

Ambidextru este cel ce asi foloseste ambele emisfere atat cea stanga cat si cea dreapta aproape sau la fel de mult.
Membrele drpte sunt controloate de emisfera stanga si viceversa.
Scrisul este invatat. Odata ce il inveti cu o mana ati va fi mai usor cu cea antrenata.
Asa si la football cand jucai mai demult ati foloseai priciorul stang si asa el a devenit membrul antrenat.
Pe scurt nu esti ambidextru decat daca foloseai ambele maini si ambele picoare in mod aproape egal.

| Radu_Cristescu_1942 a răspuns:

Cum se numeste cel ce loveste mingea la fel de bine cu ambele picioare precum Messi sau Dobrin?