| Cristian_George_1993_Oogx a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si nu stiu ce profil sa aleg dintre turism sau filologie, imi puteti spune ce fac la fiecare din aceste 2 si la ce se da BAC-ul?

Răspuns Câştigător
| Florin458 a răspuns:

BAC-ul la filologie: romana,istorie(obligatoriu) si optional geografie,sociologie,psihologie,logica,economie, filosofie.
BAC-ul la turism: romana, matematica, geografie, logică şi argumentare, psihologie, economie.

Daca nu stapanesti foarte bine mate, alege filologie sau stiinte sociale.La filologie faci multa romana si literatura, gen literatura universala, limbi straine inclusiv latina in clasele 9-10a.La turism faci mate mai multa si o dai si la bac, in timp ce la filologie si stiinte sociale faci mate clasa 9-10a dar foarte putin, gen 2 ore/sapt.

| Cristian_George_1993_Oogx explică (pentru Florin458):

Pai eu as vrea mai mult pe tursim deoarece pot sa imi gasesc mai usor o meserie si din cate stiu poti primi si o bursa, matematica nu pot spune ca stapanesc foarte bine, am note medii gen 6, 7, 8.

| Florin458 a răspuns (pentru Cristian_George_1993_Oogx):

Important este sa faci ceea ce iti place. Daca esti serios si mergi la ore inveti si mate.7 si 8 sunt note destul de bune, deci poti merge linistit.
Filologia si stiintele sociale se bazeaza mai mult pe literatura si limbi straine, in timp ce turismul pe geografie si din pacate mate care este obligatorie la BAC. Oricum exista si facultati bazate pe turism, de exemplu Facultatea de Management Turistic si Comercial, Economia Turismului Intern si International.

| Cristian_George_1993_Oogx explică (pentru Florin458):

Mersi mult de parere