| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa 12.
In clasa 9 ma descurcam ceva mai bine la matematica dar din clasa 9 si pana acum pentru ca ni s-a schimbat profesorul nu am mai invatat nimic. La limba si literatura romana nu am citit nici o opera.
Ce sanse sunt sa mai iau bacul?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Ai sanse sa promovezi examenul daca anul acesta inveti in mod constant si incerci sa-ti acoperi toate golurile accumulate in cei 3 ani de liceu in care ai avut alte preocupari decat studiul. La limba romana, poti incepe prin a citi toate operele la romana plus toata teoria literara(curente literare, trasaturi specific feicarui tip de roman-modern subiectiv, obiectiv realist etc). Apoi, citeste de mai multe ori comentariul fiecarei opera si inceraca sa retii ideile principale, pe care le vei dezvolta in teza de bac folosind propriile cuvinte. Si, foarte important, lucreaza cat mai multe modele si variante tip bac, subiectele I si II, inclusiv toate subiectele date la examen in ultimii ani. La matematica, incepe prin a invata toata teoria si toate formulele, apoi prin a lucra gradat exercitii, de la cele simple-simple, in care aplici o singura formula, la cele complexe, urmand ca dupa ce ai parcurs toate capitolele din materie sa lucrezi si modele tip bac si subiectele din anii trecuti. Unde ai neclaritati, intreaba a doua zi profesorul la scoala. daca totusi nu reusesti sa intelegi si nu te descurci la matematica, apeleaza la ajutorul unui meditator. Succes!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat