| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui invatat pentru bacul la limba si literatura romana? FUNDA URGENTTT

1 răspuns:
| cretzulina5291 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii prezent la orele de romana, la bac la prima parte e gramatica. ceva de genu. explica rolul cratimei, sa scrii câmpul semantic al unui cuvant, la partea a 2a ti se da o propozitie, sau 2 pe care tu trebuie sa o/le transformi intr-un text argumentativ adica trebuie sa faci un text din 15-20 de randuri in care sa dezvolti subiectul din propozitie, acest text trebuie sa aiba un inceput, un cuprins si o incheiere adica 3 aliniate, iar la partea a 3a ai rezumate de la opere, romane, poezii si caracterizarea unor personaje principale...pot sa iti dau niste ex.pe care mi le amintesc.Luceafarul,Ion,Moara cu noroc, Alexandru Lapusneanul, Chirita in provintie, enigma Otiliei, morometii, harap-alb.si sunt mai multe, trebuie sa stii ce fel de romane, nuvele sau basme sunt.