| AmyMalik a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si in curand o sa am balul. Trebuie sa tin un discurs despre timpul petrecut in generala, profesori, colegi, doamna diriginta, colectiv. Emotionant dar nu exagerat si daca aveti vreo idee, ma puteti ajuta si cu tracul de a vorbi in public. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

La partea cu profesorii este mai greu... eu nu aveam niste impresii prea stralucite despre profesorii mei din generala... Poti spune lucruri pe care le apreciezi la ei daca ai, amintiri din excursii, lucruri amuzante petrecute la ore daca au fost.

Dirigintei ii poti spune despre toate "marile sacrificii" facute pentru voi si toti nervii pierduti in anii astia de scoala daca este cazul + cat de mult o apreciati pentru toata munca ei.

Colectivul tu il cunosti

Cat despre trac... nu te uita doar la o persoana. Incearca sa te uiti la persoanele ce stau mai in spate daca o sa fie multe persoane adunate. Daca te uiti doar in primul rand atunci o sa te pierzi sau o sa para ca nu le acorzi importanta tuturor.

Exerseaza in fata oglinzii mult.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti s-a facut onoarea sa ti se aloce discursul balului, inseamna ca esti buan si esti in stare sa-l scrii singurica!
Din pacate, noi nu te putem ajuta, neavand habar despre nimeni si nimic despre socla generala unde etermini tu.
Din cauza asta, esti singura care trebuie sa-ti bati capul si sa compui discursul, eventual suna-ti o prietena, sau colega de clasa sa te ajute.