| Miranda27 a întrebat:

TPU! Am nevoie de ajutorul vostru. Deci, sunt in clasa a saptea iar la noi in scoala este un fel de "obicei" ca un elev din clasa a saptea sa tina un discurs pentru clasa a opta, care pleaca. Pentru ca sunt foarte buna la facut compuneri, povesti, poezii, doamna diriginta m-a ales pe mine, iar eu, clar, n-am putut sa o refuz. Asa ca am incercat sa ma inspir de pe internet. Discursurile pe care le-am gasit sunt chiar foarte bune, emotionante si chiar amuzante laughing. Ideea e ca orice discurs pe care il gasesc, este citit sau conceput de catre un elev al clasei a opta, care se adreseaza colegilor, profesorilor sai, scolii, sau mai apare formula : "Permiteţi-mi, ca in numele clasei a VIII-a, sa va impartasesc ultimele noastre impresii asupra a tot ceea ce am trăit in aceasta scoală", discursul fiind facut tot de clasa a opta. Iar acum mi se pare chiar normal sa isi impartaseasca ei gandurile cu ceilalti. Adica, inteleg ca suntem in aceeasi scoala, dar de unde sa stiu eu ce amintiri au trait impreuna, ce profesorii au avut sau cum se simt ei acum? Stiu ca trebuie sa fie un discurs emotionant si original, dar imi este destul de greu sa compun ceva pentru o clasa pe care nu am iubit-o atat de mult. Cand ma gandesc la clasa mea si la cei 11 ani pe care i-am petrecut impreuna (de la gradinita), pur si simplu, am o gramada de cuvinte de spus. Am incercat sa scriu cate ceva ce stiu despre aceasta clasa plus sa pun cateva urari de "Ati fost o clasa minunata, va multumim pentru prezenta voastra in acesti ani plini de surprize si amintiri", dar nimic nu se leaga, iese prea simplu sau ca o compunere in care nu am pus nici un sentiment. Daca aveti ceva idei, mi-ar fi de folos, dar inainte, sa va zic cateva lucruri importante care poate ar ajuta la discurs:Clasa a opta este o clasa destul de activa, cativa baieti sunt cam enervanti, iar fetele sunt genul... dragute, frumoase, nebune. Nu invata prea bine acea clasa, in general, si nici nu poti vedea cu ochiul liber ca este o clasa prea unita, dar cred ca in adancul sufletelor lor, chiar sunt un colectiv unit. Sunt genul care cam judeca, si nu sunt nici prea sentimentali, cum e de exemplu clasa mea. Ca relatii "externe" cu alte clase...pai s-au legat multe, chiar foarte multe prietenii cu fetele din clasa a opta si alte clase (ma rog, nu cu mine, dar cu clasa a sasea sau altele). Cu baietii e altfel, macar cate o fata sau cate un baiat s-a "indragostit" de cineva din clasa a opta, inclusiv eu laughing. Am gasit si pe internet lucruri de genul : "Ne bucuram cand primeam cate un zambet mai special din partea unui coleg, unei colege", dar nu stiu exact cum sa ma exprim ca sa sune mai discret, pentru ca nu vreau sa creada ala ca inca imi place de el laughing sau ceva. Sper sa ma ajutati (pana luni-marti) si va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sasha30 a răspuns:

Uite, ceea ce ai spus tu e foarte bine si ai putea face o compunere din asta. Eu sunt in clasa a 8-a si adevarul e ca ai dreptate, e ciudat sa faci o compunere despre clasa lor avand in vedere ca nu ii prea stii. Eu zic sa spui ceea ce simti si intr-un fel sa te gandesti ce ai spune clasei tale, impresii, ganduri, sentimente. E greu acum sa iti spun ce ai putea zice, dar iti zic, ceea ce ai spus e foarte dragut si se vede ca ai avut inspiratie. Si nu trebuie neaparat sa zici numai cele bune, poti sa spui toate impresiile tale. Mai inspira-te si de pe internet si daca gasesti numai cu referire la clasa ta, incearca sa mai schimbi si sa spui astel incat sa faci referire la clasa a 8-a. Trebuie doar sa stii cum sa le faci, si daca esti buna la compuneri, sunt sigura ca te vei descuca. Sper ca te-am ajutat si mult succes!

1 răspuns:
| KamyHeey a răspuns:

Incearca sa le scrii cateva sfaturi si cateva momente pe care le-ai trait tu cu ei, daca ii cunosti.