| anonim_4396 a întrebat:

Sunt tanar, am 24 de ani, momentan locuiesc cu parintii si lucrez pe minimul pe economie ca paznic (deoarece in tara asta nimic nu e legal fac 240 de ore) de 3 ani. Faza e ca de cateva luni ma tot chinui sa pun 250 de lei deoparte din salar...am reusit sa pun cam 150 de euro.Pentru ce? Habar n-am sa fie acolo.Ma gandeam sa plec in strainatate, am fost in Spania dar nu am reusit si m-am intors dezamagit.E destul de greu sa te pui pe picioare de unul singur. Locuiesc intr-un oras semi mort (mai is numa batrani) si deja ma cam lasa speranta si zilnic mi-e frica de viitor si o frica de ma c*c pe mine! Ceva sfaturi? Daca raman toata viata pe minimul pe economie nu o sa rezolv nimic oricum nici un job nu e sigur in ziua de azi mi-am facut o calificare intr-un domeniu la care ma pricep dar faza e ca nu gasesc in orasu asta in domeniul meu.Sa plec in alt oras nu as reusi...mi-e foarte frica uneori mai imi vine sa plang

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu frica nu faci nimic in viata.

si totusi daca stai cu parintii, unde se duce tot salariu? Intretii numai tu casa?

| peperonies a răspuns:

Ce s-a intamplat in Spania de nu ai reusit?
sunt foarte multe joburi sigure. acu daca ai fost smeKer in scoala generala si liceu si ai terminat cu 5 pe linie nu vrei sa ajungi doctor?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Mai incearca sa steangi niste bani deoparte ca sa te poti muta cu chirie peste vreo 2-3 ani in alt oras intr-o garsoniera.