| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Am varsta de 25 de ani, traiesc intr-un oras semi mort alaturi de parinti, da, lucrez, si cam atat.Ma gandeam sa ma mut intr-un oras mai mare dar viata e scumpa si sa traiesti singur am inteles ca e cam imposibil, costa chiria, un loc de munca nu e greu sa-ti gasesti dar e greu sa te intretii cu salaru.Eu in prezent castig din locul de munca pe care foarte foarte greu l-am obtinut pentru ca mereu pilele au prioritate in tara noastra undeva la minimul pe economie adica 1000 si ceva de lei.Am gatat liceu, bacu nu l-am dat, facultate nu am facut pentru ca parinti mi-au spus nu are rost, costa multi bani si nu avem de unde sa te ajutam, asa ca mi-am facut un atestat si acum lucru in paza.Dar asta sa fac toata viata? Nu prea as vrea dar ma simt neputincios, nici un viitor si mi-e ciuda ca tara asta nu ne ofera nimic (si nici in strainatate stiu ca nu e usor). Uneori imi vine sa ma duc naibi!

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici in strainatate nu ti se ofera nimic, totul depinde de ambitia ta si de ce vrei sa realizezi in viata.
O facultate in strainatate costa 20-30.000 de dolari pe an, fara intretinere, mancare, imbracaminte si facturi lunare.
Deci, nici strainii nu-si permit sa mearga la facultate daca nu fac imprumuturi bancare, sau nu muncesc pe rupte sa ajunga cu medii mari, la buget.
De fapt, nu te-a interesat scoala, ca de invatai foarte bine, luai BAC-ul si ajungeai vreun olimpic international, apoi ajungeai sa inveti pe gratis la Oxford, sau cine stie ce alta universitate din strainatate.
http://www.cunoastelumea.ro/......a-harvard/

Deci, nu mai da vine pe Romania, pe parinti si pe altii, pentru lenea ta de a nu invata si a realiza ceva in viata.
Oamenii capabilii nu se plang, se zbat si reusesc in viata, puturosii se plang incontinuu si nu realizeaza nimic vreodata.
Nu-i greu si nici imposibil sa te realizezi, dovezi sunt foarte multe, trebuie doar sa vrei sa faci ceva in viata, nu sa astepti sa primesti mura in gura.

Pana si varianta simpla de a te muta in alt oras mai mare, tot ti se pare plina de obstacole. In loc sa gasesti solutii, preferi sa gasesti hibe, ca sa dai vina pe altii, pentru nemultumirile tale.
Imi pare rau sa-ti spun, dar daca nu iei viata in piept sa muncesti pe rupte, nu vei realiza mare lucru in viata.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta este exact mentalitatea pe care ti-a predato sistemul.Asta vrea sistemul sa fi, tu habar nu ai ce esti de fapt, tu si restul omenirii sunteti educati unui sistem care ti-l baga in cap sa muncesti toata viata ta pe rupte ca sa obtii ceva (o casa, bani, etc.) insa pe mine nu ma incanta lucrurile astea.Eu nu sunt asa.Am primit o viata, trebuie traita, trebuie sa te bucuri de rasaritul soarelui, sa vezi locurile frumoase din toata lumea.Astea trebuie sa fie gratuite, nu sa platesti cateva sute de euro pentru o vacanta pe o insula.S-a facut un sistem pe care omul nici nu-l baga in seama, ii se pare ceva normal sa munceasca pana la batranete. Exista in africa oameni care mor de foame, si pe alta parte exista in fiecare zi supermarketuri care arunca tone de mancare necumparata! frumos nu? s-a inventat energia gratuita de la soare, desigur sistemul iti cere cateva mii de euro ca sa ai asa ceva. happy alti savanti au inventat masiniarii de-a lungul timpului care sa fie gratis pe viitor pentru ca omul sa duca o viata mai lejera, dar sistemul a confiscat aceste masinarii si le-au ascuns considerand ca sunt o amenintare pentru sistem.Nu sunt lenes, cunosc lucruri pe care le explic unui om simplu nu le va intelege niciodata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Baiete, te-ai nascut boem si lenea este "calitatea ta".
Bravo, daca tu preferi sa-ti traiesti viata in ritmul tau, atunci sa-ti fie de bine, dar nu mai acuza sistemul Romaniei, ca nu-ti da pe gratis chestii nemeritate, ca nici in strainatate nu primesti nimic pe gratis (aici vorbesc din propria-mi experinta de viata in strainatate, cu 2 copii tinuti in facultate in strainatate si cu imprumuturi bancare mari, unde inca platesc si muncesc de-mi sar capacele.
Nu stiu ce cunosti tu, dar esti un pic cam paralel cu ce se intampla acum in lume, si ce ar trebui sa faci, ca sa ajungi sa duci viata pe care ti-o doresti.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Copii tai dupa facultate probabil vor ajunge genii angajati la mcdonalds.Am mai vazut cazuri ca tine, fara suparare dar nu dau vina pe Romania.dau vina pe cine conduce Romania! pe vremea lu ceausescu macar munceai si primeai un apartament, nu stiai o meserie, te califica, te pregatea, puteai sa mergi intr-o vacanta vara, iti permiteai, puteai sa te gandesti ca vei iesi la o pensie frumoasa si linistita.Nu sunt prost, nu sunt lenes, sunt fara speranta.Cat despre munca multa, spune-le copiilor tai pentru ce au muncit pe la cei 50-60 de ani cand o sa fie copti de bolnavi daca o sa mai ai ocazia.Probabil ei atunci o sa fie directori happy sa fim seriosi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Copii mei au ajuns unde trebuie, dar nu te mai stresa tu de ei, vezi-ti de fluturii tai si continua sa acuzi pe oricine, fara sa-ti vezi barna dintre ochi.
Nu am spus ca esti prost nici o secunda, doar ca esti lenes/puturos!
Spui ca esti fara speranta... cum asa?
Speranta ti-o dai(faci) singur, ca nimeni nu primeste din cer nimic!
Trezeste-te la realitate baiete, daca nu vrei sa ramai portar o viata!
Daca mai ai de gand sa ai si o partnera de viata, si 1-2 copilasi, o sa fie jale cu 1200 lei/luna.

| anonim_4396 explică (pentru ArthosClaudiu):

Problema ta e ca nu esti bun de nimic, dar nu vrei sa recunosti asta, dai vina pe ceilalti, iar pe langa toate astea, mai esti si lenes.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu-s bun de nimic happy

| anonimg a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu spui: "daca nu iei viata in piept sa muncesti pe rupte, nu vei realiza mare lucru in viata."
Poti sa si muncesti pe rupte si nici sa nu realizezi nimic in viata.
Critica ta distructiva nici pentru caini nu este buna; foloseste una constructiva. Daca poti sa ajuti omul, ajuta-l; daca nu, iti strici ziua.
Cand cineva scrie aici inseamna ca are nevoie de ajutor, de un sprijin; tu iei si ultima speranta?
Eu asa fac: daca pot sa ajut pe cineva o fac; daca nu, trec mai departe.

| minrest a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Crezi ca daca ai citit in niste postari ca totul ar trebui sa fie gratuit, este si adevarat? Ce greutate e sa postezi niste minciuni despre masinarii care fac lucruri gratuite? Orice masinarie trebuie construita, consuma energie si materii prime, de aceea nu exista nimic gratuit. Tu vrei sa iti justifici lenea, justific-o si stai pe 1000 ron toata viata.

| LoveSleep a răspuns:

Pari destul de ok dupa cum scrii. Probabil ai dreptate cu multe puncte de vedere, dar ai dat "fail" la unul. Nu te-ai dus la bac. Ai făcut liceul degeaba. De ce ai mai mers la liceu daca nu ai dat bacul?
Și la facultate poți intra la fara taxa. Și bursa la mine, e de 300 de lei pe luna, iar acum o sa se mareasca la 600 parca. Bani cu care te descurci, dacă mai și muncești, poți să te întreții într-un oras mare daca stai in chirie, iar daca stai la camin, poți să pui 80% deoparte. In plus, sunt sigur că și ai tai te-ar fi ajutat daca ar fi vazut ca merita sa o faca.
Deci, daca vrei sa nu lucrezi 12 ore pe 1000 lei, ai nevoie de o facultate buna, abitie și înca cateva lucruri pe care mi-e lene sa le scriu.
Și la final, îți povestesc puțin de mine. Urăsc școala, facultatea și orice are legatura cu asta. Pentru mine e pur cancer, dar sunt conștient că fără ea nu poți face nimic, de-aia sunt la facultate și mă chinui să trec anii.

Ah, și înca ceva. Ți-ai făcut atestat și te-ai chinuit să "intri în paza". De ce? Gunoierii iau de la 2500 în sus, dar tu vrei să fii "pază". Dacă nu vrei facultate și vrei și sa faci bani axeaza-te pe ceva unde poți să crești, nu pază la Kaufland.
Bafta.

| h3r a răspuns:

Poti da vina pe tara, pe sistem si pe viata, dar nu vei obtine nimic cu usurinta. Gandeste-te ca doar pentru un trai mai bun, posibilitatea de a te muta in chirie si de a trai de pe o luna pe alta, momentan ti se pare imposibila din cauza lipsei de bani. Daca te bate gandul sa pleci din tara, mergi la incredere, nu te duce dupa vorbele altora, persoane lasatoare si firme fantoma.
Ceva ambitie tot ai(ca s-a pus problema), din moment ce iti doresti ceva mai bun pentru tine, dar aduna-te, ca nu-i suficienta, fii si tu barbat.

Tine de locul de munca prezent, mai cauta posibilitati intre timp. Succes.

| Zabbyel a răspuns:

Neata aline. incearca sa pleci afara

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Zabbyel):

Cum m-am dus asa m-am intors, e greu.

| Zabbyel a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Daca nu fumezi, nu prea consumi alcool, baga-te la o biserica/manastire, e linistita viata p'acolo love strucklove strucklove struck

| Vinsieu a răspuns:

Lucrezi in paza? Ei bine, ai timp berechet. Sa nu spui nu, stim toti cum e in paza. Pune mina pe carte cit esti la serviciu, da-ti bacalaureatul. Apoi, poti sa te inscrii la o facultate. Cu banii din salar iti poti plati studiile. Merita sa te sacrifici 2-3 ani (depinde ce vei urma) dar iti asiguri viitorul.

| Ghost963 a răspuns:

Incearca sa faci un curs de calificare intr-un domeniu care se cauta.Incepe sa strangi ceva bani pentru asta.Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| purpleicetwice a răspuns:

Ai zis ca sistemul romanesc e nefolositor si nu iti place, sper ca iti place situaia in care esti acum.

| Catany13 a răspuns:

Salut minimul pe economie este 1450 ron net! Iti recomand sa inveti bine bine bine de tot si sa iei MACAR bacalaureatul deoarece in viata vei ramane doar agent de paza fara el si nu cred ca asta iti doresti! Poate o sa iti doresti o masina o sotie o familie un copil cum o sa i ti din 1000 lei?

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Catany13):

Nu-mi prea doresc

| fgdgdfbdxfgnxfjnfdzfd a răspuns:

Frate, te inteleg perfect, si eu sunt cam in aceeasi situatie si incerc sa-mi caut un loc de munca bine platit. Sfatul meu pentru tine, daca vrei sa-ti strangi niste bani si sa-ti cumperi o masina, sa ai bani multi in buzunar este sa cauti pe internet un loc de munca prin Germania...e plina Germania de depozite unde se fac angajari la sortat mere, la ambalat fructe, legume, etc. iar limba nu este obligatorie, pentru ca in depozitele din Germania coordonatorii sunt romani si vorbesc ei cu angajatorul pentru tine, trebuie doar sa gasesti pe cineva de incredere care sa vorbeasca pentru tine la un depozit din asta. Intra pe internet si scrie LOCURI DE MUNCA PENTRU NECALIFICATI IN GERMANIA si o sa gasesti o gramada de anunturi, numai sa ai grija in cazul in care suni si vorbesti la telefon cu cel de la agentia de recrutare sa ai grija sa nu fie vorba de nici un comision sau avans de bani, ca iei teapa... Daca persoana iti cere datele personale si tine legatura cu tine inseamna ca ai sansa sa gasesti un loc de munca in Germania, si te va indruma agentia de recrutare unde ai sunat. Incearca ce ti-am spus si e posibil sa ai noroc sa gasesti un loc de munca in Germania, dar sa ai grija sa ceri informatii cat mai multe când vorbesti cu persoana de la agentia de recrutare respectiva, iar ca sa fii sigur ca este vorba despre un job de incredere, spune-le celor de la agentia de recrutare sa-ti trimita in avans o suma de bani pentru drum iar daca agentia o sa te tina la curent si te va ajuta si cu banii in avans pentru tine, inseamna ca oamenii sunt de incredere si ca nu o sa iei teapa. Inca ceva ce am uitat sa subliniez. Sa te feresti cat poti de OLX, pentru ca toti cei ce pretind ca sunt de la o agentie care recruteaza oameni pentru munca in strainatate sunt TZEPARI, foarte multi oameni au luat teapa xu anunturile de pe OLX. Sunt siteuri de firme si agentii de recrutare reale, unde nu poti lua teapa, orice in afara de OLX. Succes!

| alina4cka a răspuns:

Buna,nu ai ceva rude peste hotare sa te i.a si pe tine acolo la munca?
Eu cred ca nu esti singur din moment ce ai parinti.
Imi pare foarte rau ca nu ai bac-ul pentru ca fara el e imposibil.
Ai putea sa incerci sa mergi intr-un ora mai mare pentru a iti cauta un loc de munca mai bine platit.
Spre exemplu mergi la mall baneassa (Bucuresti) sau la orice mall si intra direct prin magazine si intreaba daca nu au nevoie de lucratori, eu cred ca chiar si un ospatar cistiga multi bani.
Sau promotii, da chiria costa, dar incearca si tu eu nu cred ca sa stai sa te plingi ca nu ai nimic e o solutie.Bafta

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru alina4cka):

Nu plang, dar nu o sa am nici un viitor.

| alina4cka a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Asta asa ti.ai bagat tu in cap.
Avind asa idei crede.ma ca nu o sa faci nimic.
Totusi eu cred ca sa mergi la Bucuresti sau in alt oras care iti place mare sa cauti de munca, dupa pe net cauti o chirie ieftina, sau vii la camine de la facultati vorbesti cu administratoare sa platesti camera de camin, si iti iese mai ieftin))

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru alina4cka):

Nu ma prea duce capu

| alina4cka a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Atunci chiar nu te inteleg.
Tu astepta.i sa iti scrie cineva direct pas cu pas cum sa faci, sau sa te i.a de minuta?
Singur vezi ce se face in lumea asta fiecare e pentru el.
Dar imi pari mult prea lenes pentru o schimbare in viata ta...
Si nu e vorba ca nu ai unde, e vorba ca nu vrei tu intr-atit de mult ca sa iti indeplinesti dorintele.
Eu vin din R.Moldova,am dat bac-ul si am intrat la facultate aici,am facut asta doar pentru ca am vrut si am avuut un scop, pentru ca nici la mine in tara nu e de stat.
Tine doar de caracterul tau si dorinta ta, daca vei dori vei putea, acum fac si promotii lucrez in week, si sunt mai mica cu mult.
Daca vrei o schimbare incepe cu a te motiva mai bine))
Fa-o pentru parintii tai daca tu nu esti motivatia ta.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru alina4cka):

Da, am fost si sunt crescut in puf.Probabil de-aia, tu probabil ai avut alte conditii si asta ti-a format un caracter puternic, eu sunt slab de caracter nu mi-e rusine sa recunosc