| cretzu94 a întrebat:

Sunt tentat sa dau la Academia navala Mircea cel Batran.

Insa nu sunt foarte documentat.

Am inteles ca este destul de greu dar sunt salarii bune.

Admiterea se da la mate sau fizica la alegere, si dupa aceasta nota se intra.

Pe timpul facultatii voi face de 2 ori a cate 6 luni practica pe mare, in acest timp voi fi platit, intrebarea este: aceste 12 luni se iau drept "vechime" la angajare?

Si inca ceva, dupa ce am absolvit, fara master sau altceva ce ies de acolo? ce scrie pe diploma? Va multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Shinobi a răspuns:

Academia Navala are 2 sectii: Marina Militara si Marina Civila. Depinde unde vrei tu sa dai. La militara se intra mai greu pentru ca sunt doar 40 de locuri, se da examen scris la matematica SI fizica + proba sportiva (care consta intr-un traseu aplicativ si alergare de rezistenta pe 2000m in 9 minute la baieti). La civila se intra pe dosar la cu taxa, daca vrei la buget dai examen la matematica/fizica si intri in functie de nota luata.
Dupa absolvire vei primi o diploma care te atesta ca "inginer" dar, pentru navigatie de exemplu, trebuie sa mai dai un examen pentru brevetul de ofiter.
La militara salariile sunt fixe, ai jobul asigurat in mare parte, dar e foarte greu sa avansezi. Marea problema la militara e stagnarea, so, careful. La civila trebuie sa te lupti un pic sa-ti gasesti job, dar odata ce ai prins cateva voiaje (vorbesc strict de navigatie), salariile pot ajunge mult mai mari decat ale ofiterilor militari.
Eu una am intrat anul asta la civila, la Navigatie si sunt destul de incantata desi inca nu stiu care e treaba exact, anyway, iti urez bafta in ce vrei sa faci!

| cretzu94 explică (pentru Shinobi):

Mersi mult de raspuns.Eu sunt din Galati la civila la navigatie vreau si eu. Ai intrat la taxa sau la buget? Cu ce nota? Am auzit ca se face mate si fizica... daca la liceu am facut mate m2 crezi ca mi-ar fi greu?

| Shinobi a răspuns (pentru cretzu94):

Cu placere. Eu am intrat la cu taxa, nu m-am avantat sa dau admiterea la matematica, pentru ca eu am facut M3 in liceu, deci iti inchipui ce cunostinte vaste am. Am intrat a 3-a cu media 8.93, ultima media cred ca a fost undeva la 6.70 daca nu ma insel, sunt multe locuri oricum. In primul an se face Algebra liniara, trigonometrie, geometrie descriptiva/desen tehnic si analiza matematica, eu una sper sa ma descurc la ele avand in vedere ca nu am mai facut mate din clasa a 10a. Tu cred ca te vei descurca happy

| cretzu94 explică (pentru Shinobi):

Buna, a trecut ceva timp de cand mi-ai raspuns la intrebare.dar as vrea sa stiu cum ti se pare acum, dupa ce ai vazut si ai inteles cam cum stau lucrurile pe acolo.e grea materia. examenele? Ca stiu ca se face mate si fizica intensiv

| Laura_Elena_1999 a răspuns (pentru Shinobi):

Buna,am o intrebare. dupa facultate ce iesi?