| UmbraDeVulpe a întrebat:

Sunt vrajitoare care te blesteama si daca nu i-ai gresit cu nimic?

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Te gandesti cumva că ăsta ar fi un motiv că nu ai o iubită?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nurmal că altul e motivul. Tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca esti copilas mic daca tu inca crezi in vrajitorie, vrajitoare si blesteme.

Stai cuminte copile, ca asa ceva nu exista!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista in realitate conceptul de vrajitoare si blestem.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt. Și efectul blestemului este foarte mare, dacă ești inocent, fără nici o greșeală la viața ta, cu cât ești mai credul, mai tâmpit.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Bineînțeles. Asta din cauză că nu ai văzut că răspunsul meu a fost de bășcălie. O vrăjitoare are putere dacă crezi că ea poate. Dacă nu. nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, pe Internet, că Internetul e cu Satana.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu contează ce cred eu, contează ce crezi tu. Când pui această întrebare, rezultă că crezi. Din cauză că crezi, te-a blestemat.
Ca să scapi de blestem, trebuie să schimbi credința.
Noi trăim cu două condiționări. Credința și con-știința, adică ceea ce știm împreună. Orice știi, nu știi pe ont propriu, știi doar împreună cu alții, adică con-. Ca să schimbi credința ( în vrăjitoare, Dumnezeu, Satana, OZN-uri, sau în orice) o poți face doar dacă schimbi știința, apoi con-știința. Până nu faci asta, vrăjotoarea te mănîncă fript sau crud, cu muștar, pe Internet sau fără el.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu cred ca scapi. Sincer.

| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu trebuie preot, căci acela este alt vrăjitor. Și vei fi atacat din nou de altă vrăjitoae, și vei merge iar la preot. Acum în loc să scapi, depinzi de doi, preotul fiind al doilea. Nu așa se scapă. Ți-am spus mai sus, să înlocuiești credința cu știința.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai daca asta intrebi...

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, sunt. Ce vrei să spui cu asta? Că sunt ca vrăjitori de partea ta? Adică ei sunt cu Dumnezeu. Iar tu îi plătești pe ei ca să țină cu tine, că ei nu țin cu tine pe gratis. Est ca și cum l-ai plăti pe Dumnezeu să țină cu tine contra vrăjitoarei. Crezi că ține figura asta cu Dumnezeu? Eu zic xă totuși, nu. Revin din nou, știința, nu credința în popi te scapă de vrăjitoare.

| dullcat a răspuns:

Nu exista vrajitoare sau blesteme.

| AdioTPU a răspuns:

Da. Se practică magia neagră și în 2023 chiar dacă unii nu cred. O poate face și blestemul sa ajunga la țintă dar dacă acel om e nevinovat, blestemul se va întoarce negreșit la acela care l-am făcut.
https://www.gotquestions.org/Romana/crestinul-si-blestemul.html

Răspuns utilizator avertizat
| AdioTPU a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Fără să-i fi greșit cu ceva aceluia care îl blestema. Pot exista blesteme din invidie, gelozie, avariție, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Vrajitoatele sunt doar un fel de psihologi care iti ofera reasigurare, blestemele exista doar daca tu crezi in ele, si orice lucru rau care ti se intampla o sa fie datorat blestemului pentru ca o sa spui, "pff am facut pana ca m-a blestemat aia", "mi-am pierdut banii ca m-a blestemat aia", cumva crezi ca toata viata ta se invarte in jurul blestemului aluia pentru ca esti credul si naiv, blestemele nu exista.

| Fonk a răspuns:

Unele da daca vor