| tukhey23 a întrebat:

Suntem o generatie ratata? Argumentati!
Vb. de generatia actuala, pe care "batrani" nostri o critica la greu.

22 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cum adica? nu draga.nu generalizawinking...pe noi inca ne mai putem salva, insa cei pentru cei trecuti de 20 de ani...nicio sansa.
pot sa fie absolut toti ratati in jurul meu, eu ma mentin... vreau sa termin 2 facultati, una medicina si una OPC, si sa vad ce s-o mai alege atunci si de mine... poate vreo ratata.mai sti thinking dar nu, generatia noastra mai poate fi salvata, si spun "a noastra" fiindca nu e chiar asa mare diferenta intre noi.doar 2 ani happy

mira
| mira a răspuns:

Cine v-a acuzat de ratare? Probabil un nepriceput. Cei mai multi dintre voi isi fac datoria, studiaza, doresc sa se afirme pe cont propriu, au o alta mentalitate, uneori mai sanatoasa decat a generatiilor trecute. Tinerii de astazi sunt mai selectivi in probleme de viata si societate, fiindca au mai multe posibilitati de a se informa. Mira

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Ratati? straight face straight face

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Tukhey23 ce te face sa crezi ca suntem o generatie de ratati? big grin

leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu sunt un batran. Nu sunteti o generatie ratata nicidecum. Doar ca multi dintre voi nu au preocupari constructive. Nu iubiti responsabilitatea. Sunteti mai superficiali un pic si sper sa nu ma judecati gresit. Am vrut ca totul sa sune ca un sfat. E viata voastra si o traiti asa cum credeti voi ca se cuvine. Insa tot ce tratati acum cu usurinta se va razbuna pe voi. Asa am patit si eu si probabil fiecare generatie plateste cate ceva in viata. Succes!

| Sara a răspuns:

Ei ratatzi. poate nu suntem la inaltimea lor... bla bla chatterbox laughing
thu tine o in continuare cum vrei, traieste-ti viata acum, k atunci la batranetze cand o sa fii ca ei, ce ai sa le zici nepotzilor tai? cred ca la randul nostru si noi o sa consideram generatiile mai mici. ratatalaughing avem de invatat fiecare de la fiecare.

prfml
| prfml a răspuns:

Da, intr-adevar batranii critica generatia actuala, dar poate la randul lor si ei au fost criticati de catre batranii de la acea vreme. Un singur lucru stiu, cu cat inaintam in varsta incepem sa vedem altfel lucrurile asa ca mai vorbim peste cativa zeci de ani sa vedem daca noi vom critica happy

| Diva a răspuns:

Pe cine faci tu ratat?

regis
| regis a răspuns:

Nu sunteti o generatie ratata. Sau nu mai ratata decat altele.
Generatia care a fost inaintea mea a dat oameni de foarte bine pregatiti in domeniile lor, avand norocul sa invete intr-un sistem mult mai competitiv, cu o scara a valorilor bine definite. E totusi generatia care a acceptat comunismul, nu a avut curajul sa miste in front, in ciuda faptului ca nu le puteau oferi o ciocolata sau o banana copiilor, ca traiau in frig, fara curent, fara apa calda, fara incalzire.
A urmat generatia X, din care simt ca fac parte, o generatie care a prins agonia de final a comunismului dar si primele respiratii libere. Din pacate cel putin pana acum nu am reusit decat sa distrugem sistemul de invatamant, sa rasturnam scara valorilor, lasand libera calea spre putere sau chiar promovand ceea ce astazi numim "clasa politica".
Noua generatie are scaparile ei, mare parte din ele datorate conditiilor pe care generatiile anterioare le-au creat - invatamant pe bani, diplome fara valoare, profesori cu salarii de mizerie si implicit tot mai putini profesori bine pregatiti, licee pedagogice inlocuite de colegii la FF sau IDD. Si apoi ne miram ca noii dascali nu isi pot stapanii elevii, ca nu mai sunt modele pentru ei, ca nimeni nu ii mai respecta, ca varfurile prefera sa munceasca pe branci in multinationale lasand codasii sa vina la catedra.
Cei din generatia actuala au o singura sansa: cartea. Cititi scrisoarea adresata voua de Tudor Chirila:
http://tudorchirila.blogspot.com/2009/03/scrisoare-catre-liceeni.html

| tukhey23 explică:

Se pare ca fiecare, ati generalizat putin de la subiect.
Am folosit cuvantul ''ratat'' pentru. ca toti oameni, prin toate mijloacele, au atac generatia mai tanara, cu niste acuzati fara sens dupa parerea mea.In orasul meu, este o emsiune(nu ii dau numele, si sensul ei), unde suna diferite pers. mai in varsta, care sustin de ''generatia tanara'' ca e:ratata, inculta, pacatoasa etc.Pe scurt, sa inteleaga si laurym, eu nu fac ratat pe nimeni... eu doar am reprodus ce zic alti, dar am fost inteles gresit.
Imi place rasp. lui cami, dar eu zic frumos:mergi dincolo, acolo nu e mafia de aici. si vei fi sprijinita.
Eu nu am nimic cu generatia, tanara... dar simt ca ceva sa pierdut. Ce? Onoare de a fi tanar, bucuria de a fi tanar...
Din pacate sa pierdut, nu vreau sa ma judecati... dupa intrebare, vreau sa va ganditi bine:Maine unul dintre noi, are fraiele vietii noastre in mainile lui, dar el habar nare ce sa faca?
Sa stiti, ca eu personal ma gandesc la asta, dar nu ca cetatean roman.happy

| tukhey23 explică:

Ma bucur ca uni dintre voi/dvs. au inteles ce am vrut sa spun.Eu nu zic nimic de generatia actuala de fotbal... zic de tineri astea, care '''pe puteri'' pleaca dincolo fara a se uita in spate.Ma bucur, pentru. ei si sper sa reuseasca... acolo, pentru ca Romania nu stie sa le asigure un viitor.
La noi cuvantul sprijin nu sa invetat.Multumesc anticipat.

| tukhey23 explică:

Bibitza:18,mai am pana la 19(bine,dar nu gandesc ca la 19 ani... ma mai gandesc la copilarie).Draga mea,eu am deschis acest subiect,pt. ca m-am saturat sa fiu privit de:familie,de unele pers. ca un om fara viitor.De ce zic,asta... zilele trecute am purtat o discutie cu o prietena,si ea mia spus ca a fost plecata in Canada si acolo statul face totul ca sa te sustina sa studiezi,daca ne gandim in tara,nu esti sustin de stat sa faci studi pe motiv ca nu sunt bani.Eu ma intreb,de ce naiba m-am nascut in Romania???Sa fiu ''lucrul'' acela de care se folosesc,''prieteni nostri'' din parlament... si cand se uzeaza sa fie aruncat??Apoi mai vin si ''batrani'' si ii acuza pe tineri ca sunt:porcosi,slobozi la gura,needucati etc.Ma enerveaza cand ii aud... ei sunt sfinti.
Stii ii spuneam cuiva:"Parinti mei,toata viata sau distrat... dar au acum nesimtirea ca pe mine sa ma puna sa invat??Dar nu numai ca nu or invatat... dar sau si distrat".
Si pun pariu ca si parinti tai au facut la fel.. dar tu esti unealta cu care ei,sa se mandreasca ''la prieteni''.Unde naiba e onoare de om??Te injosesti... dar in fine.
Ratat e mult spus,e 'vai de capu nostru'.Vb. unui prieten:moarte usora,pt. tineri din Romania.
Iti dau un sfat,fugi din tara hee hee

| tukhey23 explică:

Bibitza:18, mai am pana la 19(bine, dar nu gandesc ca la 19 ani... ma mai gandesc la copilarie). Draga mea, eu am deschis acest subiect, pentru. ca m-am saturat sa fiu privit de:familie, de unele pers. ca un om fara viitor.De ce zic, asta... zilele trecute am purtat o discutie cu o prietena, si ea mi-a spus ca a fost plecata in Canada si acolo statul face totul ca sa te sustina sa studiezi, daca ne gandim in tara, nu esti sustin de stat sa faci studi pe motiv ca nu sunt bani.Eu ma intreb, de ce naiba m-am nascut in Romania? Sa fiu ''lucrul'' acela de care se folosesc,''prieteni nostri'' din parlament... si cand se uzeaza sa fie aruncat? Apoi mai vin si ''batrani'' si ii acuza pe tineri ca sunt:porcosi, slobozi la gura, needucati etc.Ma enerveaza cand ii aud... ei sunt sfinti.
Stii ii spuneam cuiva:"Parinti mei, toata viata sau distrat... dar au acum nesimtirea ca pe mine sa ma puna sa invat? Dar nu numai ca nu or invatat... dar sau si distrat".
Si pun pariu ca si parinti tai au facut la fel. dar tu esti unealta cu care ei, sa se mandreasca ''la prieteni''. Unde naiba e onoare de om? Te injosesti... dar in fine.
Ratat e mult spus, e 'vai de capu nostru'. Vb. unui prieten:moarte usora, pentru. tineri din Romania.
Iti dau un sfat, fugi din tarahee hee

| tukhey23 explică:

Cora:nu eu zic, asta... ''batrani'' din romania happy

| fryekid a răspuns:

Nu neaparat ratata dar sunt curios cum va fi cand noi vom fi la putere. Gandeste-te colegul tau politai, vecinul postas laughing

| bibitza a răspuns:

Tukhey23 parca u aveai 18-19 ani, nu?
cum mai sa fim ratati?/eu sunt km de seama cu tine (19 ani) si pe me nimeni nu m-a facut ratat desi am pus cateva cunoane la punct...ratat este cel/cea care a zis despre generatia noastra ca este ratata big grin

| baba a răspuns:

Nu. Suntem una excepţională, dacă nu mai faină chiar ca cea precedentă.

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

raised eyebrows. Si tu crezi? Atata respect de sine ai?

| valsulnorilor a răspuns:

Cu exceptia generatiei :Echipa nationala de fotbal a Romaniei nimeni nu poate fi considerat ratat deoarece se poate redresa, fotbalistii doar in casnicie sau in afaceri, in fotbal ratarea este completa.
Voi sunteti evoluati la fel ca stiinta, la fel ca tehnica la fel ca orice lucru care a evoluat, dar unii dintre noi nu pot sa inteleaga asta si nici nu pot sa accepte.
Raspunsul concret la aceasta intrebare se poate da doar la varsta pensionarii dumneavoastra atunci cand se poate trage o linie si niste concluzii acum e prematur.
Iresponsabili am fost si noi cu generatia noastra si altii cu generatiile lor, dar fiecare din noi ne-am redresat si ne-am maturizat la timpul nostru.
Ceea ce va face diferiti de generatia noastra si alte generatii -curajul, puterea de a spune lucrurilor pe nume-insa trebuie delimitat curajul de nesimtire, de tupeul extraurban, de mahala.
Sunteti generatia a caror drepturi nu au fost incalcate, ati avut tot ce ati visat.
inclusiv era internetului va schimbat foarte mult si va facut diferiti de noi ceilalti.Primul meu calculator l-am avut la varsta de 29 ani iar fiul meu avea 2 ani.Noi am descoperit jocurile pe calculator impreuna.Acum eu am 37 si el 10.
Atunci cum sa nu fim diferiti.

| mariana_7566 a răspuns:

Depinde la ce generatie te referi. dar daca eu privesc din punctul meu de vedere sa stii ca nu sunte-ti.sunte-ti doar niste tineri care traiesc dupa bunul lor plac. ce daca sunt rokeri, emo-isti, rap-isti (cred ca am scris corect scuze daca nu am facut-o )nu asta conteaza conteaza ca voi sa va simtiti bine in tot cea ce faceti sa realiza-ti ce acei batrani de care vb nu au putut-o face. ajutatii voi sa inteleaga ca generatia voastra nu este ratata si asta prin realizari. daca iti spune ca esti ratat adui aminte ce ai facut sau ce faci pentru el. ex. daca in autobuz un batran iti spune ca esti ratat tu adui aminte ca muncesti pentru ca el sa isi primeasca pensia. etc

| dewoo a răspuns:

Nu suntem o generatie ratata, doar ca noi nu am fost supravegheati ca pe timpul lor.In plus cel mai mult strica parintii in astfel de cazuri, si cand zic strica ma refer la unii care sunt prea exigenti iar altii care le indeplinesc toate poftele, cererile copiilor minori, si de ce nu majori!
Cel mai mult depinde mediul in care traieste un copil, cum ii creeaza parintii conditiile de trai.Multi copii ajung pe drumuri gresite din cauza certurilor in familie, despartiri(parinti), batai, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sntem o generatie ok... sistemu de **** ne face sa fim asa. si nu se intampla doar la noi.