| Victoria a întrebat:

Sunteti de acord ca sistemul de invatamant de pe vremea comunismului ii era superior celui din ziua de astazi? Ati prefera comunismul in locul democratiei din prezent? Eu sunt nascuta dupa 1990, dar sunt curioasa sa stiu parerea voastra. P. S: Nu este vreo tema, ci doar un sondaj.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.invatamantul era mai bun atunci.cu programe artistice, tabere de elevi, practica agricola, cluburi de toate felurile unde se putea invata tehnica si alte domenii.as fi vrut sa faca ai mei copii o scoala in care sa le fie verificate in 8 ani sau 10 cum e acum, aptitudinile si hobiurile si sa le fie dezvoltate.ma refer la cele sportive, artistice, tehnice, economice.si indrumati dupa acestea si dupa preferinte mai departe.nici un elev de 15 ani nu stie ce vrea sa faca in viata si nici nu are idee de domeniul spre care il imping parintii. ei noi stiam foarte bine ce avem de facut, si ne pricepeam la multe.de aia muncim cei mai multi de la 16-17 ani in campul muncii.si am studiat dupa aia prin facultati pentru perfectionare si specializare intr-un domeniu.

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am fost membru de partid comunist, trbuia altfel nu puteai sa faci ceva in viata.Si am sa va dau un exemplu, am vrut sa dau examen la facultate si mi sa cerut acordul organizatiei de partid din care faceam parte. Nu tanjesc dupa acei ani, doar regret ca nu am avut o viata mai buna, ca lucram si sambata si duminica, ca totul era la cartela si asteptai 3 ani sa ei o amarata de dacie. Sistemul de invatamant cred ca era mai performant toti aveau posibilitatea sa invete, acum trebuie sa dispui de bani ca sa faci o facultate.Nu as dori niciodata reantoarcerea comunismului.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Mai bine e cum e acum... zic euhappy...Profi nu au voie sa dea in noidevil...big grin... e mult mai bine\dancing. facem mai multe prosti suntem mai liberibig grin...atunci era ca in armatafrustrated

| antonius74 a răspuns:

In anumite privinte era: nu se schimba o data la 4 ani, profesorii puteau trai din salar, elevii erau mai civilizati si lista asta poate continua. totusi, nu sunt de acord cu mersul sambata la scoala si cu anumite chestii (gen cantatul imnului dimineatahee hee)

| al3xxxx_1544 a răspuns:

In anumite privinte era sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunismul este un regim politic totalitar, asadar clar prefer mai mult democratia in locul comunismului cand un cizmar conducea tara. democratia nu este perfecta dar e mult mai bine decat in comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbiti din punctul de vedere al celor ce au prins partea din urma care nu mai era comunism.era burghezie socialista ajunsa la putere prin minciuna si rapoarte false despre realizari marete inexistente.si ata s-a rupt acolo unde era mai slaba.la papica.eu spun de vremurile cand erau de toate din belsugsi partidul chiar conducea.si organizatia de partid se implica in viata membrilor sai asa fiind eradicat nepotismul si coruptia si cumpararea diplomelor pe bani.profii bateau la tara.ca erau vechi si asa mostenisera. dar la oras era un invatamant simteai intr-adevar ca faci liceul.si nu facea nimeni prostii si nu era armata.armata era frumoasa si utila, si pregatea barbati pentru viata.nu la 20 de ani sa nu fii in stare de nimic daca nu te conduce mamica si taticu.sambata se invata dar programul era scurt si recreativ, sport, muzica, lucru manualb etc.ati vazut la stiri nu-i asa? ati reusit sa inchideti si sa daramati in 20 de ani ce s-a construit in 50.prin libertate si delasare lipsa interes, si goana dupa bani necinstiti.bazinele de innot si bazele sportive erau pline de elevi. si tara abunda de intreceri sportive si olimpiade scolare.amintitiva olimpiada tineretii din 76.Doamne nu stiti ce vorbiti.comunismul era bun ca partid de guvernamant. unii comunisti erau rai din caleafara si l-au adus pe chituci ca politicienii liberi de acum la faliment intreaga tara in virtutea unei asa zise libertati castigate de eroi care au murit, pentru ea, impinsi tot de ei.