| acsva a întrebat:

Temperatura este măsurată cu ajutorul termometrului reprezentat în figura alăturată
(termometru cu lichid). Precizează în care zi din săptămâna în care s-au făcut măsurătorile, la
ora 12:00, lungimea coloanei de lichid din termometru a avut cea mai mare valoare. Justifică
răspunsul pe baza unui fenomen fizic.
Acesta este un exercitiu care il voi avea maine la examen si nu stiu un lucru : Care este fenomenul acela fizic?

Răspuns Câştigător
| doreal a răspuns:

L-am facut in clasa. Lungimea coloanei de lichid din termometru a avut cea mai mare valoare pentru ca atunci s-a dilatat cel mai mult.

2 răspunsuri:
| acsva explică (pentru doreal):

Multumesc! Si noi am facut dar nu asa logic!

| doreal a răspuns (pentru acsva):

winking