| Dulc3amarui a întrebat:

Buna TPU.E prima oara cand va cer ajutorul la o tema si ultima.dar va rog mult daca stiti raspunsul sa ma ajutati si pe mine.Pentru maine profesoara de romana ne-a dat ca tema(sunt in clasa a 8-a) acest exercitiu:

6) Din momentul in care afla de complotul urzit impotriva stapanului ei,mioara intarzie totusi sa-l avertizeze pe acesta timp de trei zile, desi omorul ar fi putut sa se petreaca oricand.Cum eplicati acest lucru? Alegeti dintre urmatoarele posibilitati sau formulati raspunsuri proprii:
-ca si in basm, cifra 3 are o valoare magica, scurgerea celor trei zile fiind necesara pentru ca mioara sa-si poata dezvalui atributele "nazdravane";
-naratiunea este imprecisa sub aspectul reperelor de timp si spatiu;
-mioara nu se poate adresa ciobanului decat atunci cand acesta vorbeste cu ea.

Mentionez ca e vorba despre balada "Miorita".Va rog mult ajutati-ma. sad

1 răspuns:
| Gera_Alex_1993 a răspuns:

Mioara nu se poate adresa ciobanului decat atunci cand acesta vorbeste cu ea nu ar avea sens...Si eu sunt tot la lectia asta happy Cred ca este varianta 1, ca si in basm, cifra 3 are o valoare... Din moment ce variantele 2 si 3 nu prea au logica, prima este cea mai plauzibila. Sper ca te-am ajutat!