| biabianca a întrebat:

Trebuie sa fac o sceneta pentru craciun. Suntem in grupa aceasta 4 insi, trebuie sa fie cam de 10 minute si hazlie. aveti idei, va rog muuuuultttt! fundita.

Răspuns Câştigător
| Dymytros a răspuns:

Personaje:

Mos Craciun
2 reni : Rudolf (are nasu rosu), Gudolf (are nasu verde)
Spiridus : Ion

In ajunul Craciunului :

Mos Craciun: Ion, Ion, vino si ajuta-ma sa ma ridic din scaun ca trebuie sa le dau cadouri tuturor copiilor si e cam tarziu, am si uitat sa platesc rata la sanie deci hai mai repede!

Ion : Acum Mosule, ahh da greu mai sunteti [trage de el dar nu il clinteste]... Rudolf vino si ajuta-ma!

Rudolf : O nu iarasi a ramas Mosul intepenuit in scaun [trage si el dar nu reuseste], Gudolf vino si ajuta-ma sa-l dau pe Mosu' jos din scaun.

Gudolf : Aaa, nu din nou, ti-am zis Mosule sa nu mai stai in scaun ca ramai intepenit [ incerca si el dar nu poate ], atunci v-a trebui sa punem in actiune planul B.

Rudolf & Ion : Planul Bbb.

Gudolf : Da planul B [ se duce la un panou pe care scrie in caz ca ramane Mos Craciun intepenit in scaun si sparge panoul, acolo era un baton de ciocolata. ia batonul si il da lui Ion] poftim sti ce sa faci nu?

Ion : Da stiu o sa fie o operatiune complicata [ iia batonul se duce la 1 metru de Mos Craciun si deschide ambalajul, Mosul simtind mirosul sare din scaun spre baton ], daaa am reusit hai Mosule sa dam cadourile.

Mos Craciun : Stai sa-mi pun colanti.
[cei 4 ies din casuta si cand ajung afara vad sania remorcata deoarece nu si-au platit rata]

Rudolf : Mosule iti spun de 2 luni incoace sa platesti, tu nu, acum o sa dai cadouri cu BlueAir-ul.

sper ca am fost de ajutor big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa citesti p carte.

| pRiNcEsSa a răspuns:

Cauta si tu un banc si incearca sa-l inscenati...

| alexandraviatata a răspuns:

Mama: mainile in cap, Unde e? Unde-i?
Tata: se simte bine?
Doctorul: A pierdut mult sange dar acum totul e in regula (apoi merg la fata).
Mama: strigă Ionela, emotionţi ramân putin tăcuţi, nu au cuvinte, fata intrerupe liniştea
Ionela: Iertaţi-mă, m-am comportat rău cu voi!
Mama: Nu, noi ne-am pierdut capul.
Tata: Asa e, am dat mai multa importanta banilor, afacerilor... dar cel mai important e ca suntem împreuna.
(Catre fata) mulţumim pentru înţelegere, dar să nu ne mai gândim la acestea şi să încercăm să găsim lucrurile de preţ, care ne unesc: eu încerc să fac totul pentru voi, însă câteodată sunt dus de val şi uit pentru moment ceea ce mă face fericit cu adevarat: familia mea...
Claudiu: Acum pot sa citesc scrisorea
„Pruncuşorule Isus, aş vrea să te rog ceva. Cand vei veni de Craciun te rog sa aduci putină bucurie în familia mea, ajută-i pe mama şi pe tata la treburile lor ca sa fie mai liniştiţi şi sa aiba mai mult timp să ne jucam, să stăm împreună, iar surioarei mele adu-i tot ce ai mai bun!"

Ionela: In sfarsit înţeleg ce este Craciunul. Într-adevar Isus vine pe pamant de Craciun dar nu în magazine, prin cadouri, la mesele îmbelşugate... el vine numai în inimile nostre acolo unde sunt ascunse bucuriile dar si durerile noastre. Aici vrea să locuiască pentru a aduce pace.
Mama: Da, de aceea Craciunul nu este niciodată la fel caci Isus vrea sa fie alături în viata nostra şi stiind ca e aşa aproape de noi, nu putem decât să ne bucurăm!
Se poate încheia cu un cântec.
Craciun fericit!