Întrebare recomandată | lovecats123 a întrebat:

Trebuie să țin un discurs în fața clasei și am mari emoții deoarece am trac de a vorbi in fața unei mulțimi. Cum scap de emoții?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

In primul rand,cauta sa citesti mai rar pentru a evita balbismul.
Cauta sa tratezi lucrurile cat de cat in gluma,unde se poate si cand se poate. Recunoaste ca iti este greu,da,da! Recunoaste! Spune-le si ascultatorilor asta! Casca sau zambeste la nevoie! Aceste gesturi reduc foarte mult din tensiune! Ocupa-te si de ceea ce arati indirect,poate ca oamenii nu sunt chiar atenti la astfel de detalii dar pe tine te va ajuta sa te autocontrolezi. Daca gresesti si rade o sala intreaga de tine,nu va conta! Tu vei ramane aceeasi! Ideea e sa te schimbi devenind indiferenta la astfel de ganduri! Cand ai increde in tine,nu-ti mai pasa de esecuri,nu le vezi asa. Le iei ca pe niste simple experiente de viata pe care daca nu le traiesti acum,tot le traiesti la un moment dat in viata! Inca ceva,un mic secret am sa-ti impartasesc,oamenii nu prea se gandesc la tine sau la altii,fiecare se gandeste la el,stiu ca ai mai auzit asta dar ce nu ai mai auzit este ca si ei, la fel ca si tine, se gandesc la ceea ce zic altii despre ei desi acei ''altii'' fac parte si ei din lume deci toti si toate se gandesc la ceea gandesc unul despre altul gandindu-se fiecare la propria persoana, in realitate! Iti schimbi gandirea, iti schimbi viata! Succes!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te uiti in ochii lor. Restul se face cu exercitiu.

| 123456Anonim123456 a răspuns:

Gandeste-te ca toti sunt dezbracati si nu ai de ce sa iti fie rusine de iei, eu asta fac si merge laughing

| c0ffeedem0n a răspuns:

Trebuie sa fii relaxata si tu insati. Am avut si eu problema asta si am fost eu insami si am luat 10 la discurs