| fuckbbi a întrebat:

Cum se transmite TBC (tuberculoza)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se transmite prin aer

| pietrean a răspuns:

TUBERCULOZA se transmite prin aerul pe care il inspiram, in cazul in care o persoana bolnava, tuseste, stranuta in preajma noastra.

| AlexRv a răspuns (pentru pietrean):

Aerul se expira către o persoana. Se inspira în corp, apoi se expira către exterior. OF!

| pietrean a răspuns (pentru AlexRv):

Of,of,of!
Citez:"...aerul pe care il inspiram,in cazul in care o persoana bolnava,tuseste stranuta in preajma noastra."
EU ma imbolnavesc,INSPIRAND AERUL cu microbi, EXPIRAT de catre persoana bolnava!
NU, eu inspir intai si apoi expira persoana bolnava!
Of, of, of!

| AlexRv a răspuns (pentru pietrean):

Greșeala mea! Am citit greșit!

Mii de scuze! happy

| Mary1000 a răspuns:

Tuberculoza se transmite prin aer, când persoanele care suferă de forme active de TBC tușesc, strănută sau elimină spută în aer.