| Marie8888 a întrebat:

Uite care-i treaba. Eu sunt la un concurs de geografie a Europei si din toata localitate eu m-am calificat pe județ. Deci ma bucur ca am reusit. Multa lume m-a felicitat. Am trecut cu brio etapa locala care a fost foarte grea,apoi am dat si etapa interjudețeană. Etapa interjudețeană a fost foarte ușoară iar eu am rezolvat-o in scurt timp. Ei bine unde-i minte e si prostie, da' prostie mare. Eu fericita ca testul a fost usor gata am terminat, dau testul, ies ma semnez tot tacâmul si plec. Cand imi aduc aminte ca era si un test grila pe care l-am completat pe acea foaie. Doar ca aia nu se lua in calcul. Puteam sa scriu 50 de pagini, romane, poezii ce vrea inima mea dar ei nu mi-o lua in calcul. In fine am pierdut 50 de puncte dintr-o prostie si am luat 48 de puncte la tot ce mi-au luat in calcul dracu să-i ia. Eu m-am gandit ca in a 7-a n-o sa mai invat Europa ceea ce imi place asa ca vreau sa raman intentionat repetenta sa dau din nou concursul. Sunt un copil cu rezultate foarte bune la multe materii din 10-9 nu scap. Suna nebuneste, stiu, dar chiar vreau sa ajung nationala. Voi ce spuneți? Ma despart de colegii mei dar chiar vreau sa reusec!

1 răspuns:
| KorePandorica a răspuns:

Bună. Nope. Nu fă asta. Nu se merită. Adică da, merită să intri în etapa națională, să primești diplome, să fii implinită că ai demonstrat că ești bună la ceva ce îți place. Daaaaar. Gândește-te de două ori. Știi ce mult contează un an pierdut? Adică în mod general nu contează deloc, sunt elevi care vin din străinătate și sunt obligați de împrejurări să repete o clasă. Dar ei au un motiv bine întemeiat. Oricum, de ce ar fi asta dificil pentru tine? Păi să vedem. Cu colegii nu e problemă, se pare că ești adaptabilă și oricum peste un doi ani termini de tot și în cazul ăsta o iei de la capăt, toți o să fie noi. Bun. Materia o repeți, de apreciat că nu te deranjează aceleași lucruri timp de un an de zile. Aceleași teme, aceleași lecții, aceleași proiecte. Repetatul nu strică cu nimic. Ok. Dar tu te gândești la lucrul ăsta ca un plan minunat. Dar faptul că ai repetat o clasă, indiferent de motive, s-ar putea să ridice niște întrebări. Ai mai mult timp să te pregătești pentru examenele de intrare la liceu, dar o să faci 13 ani de școală în total. Nimic rău în asta. Dar chiar merită? Având în vedere că mai departe poți să mergi la liceu la astfel de concursuri de geografie, chiar mai frumoase. Se organizează olimpiade și multe alte concursuri în care poți să îți demonstrezi capacitățile în domeniul ăsta. De ce te oprești din drum pentru o greșeală? Învață din ea, fii mai atentă, mai calculată în viitor. Nu lăsa o greșeală să îți dea peste cap viața și să fii nevoită să repeți un an ...pentru ce?
Gândește-te de două ori. Nu contează că ceilalți o să fie în fața ta, ci contează cum o să ajungi tu să te simți atunci când o să ai impresia că ești în urma lor. Oricum, e viața ta, tu decizi ce faci cu ea, dar gândește-te de mai multe ori la toate lucrurile pozitive și toate lucrurile negative care pot să iasă din repetența asta. Cântărește-le imaginar și întreabă-te, chiar merită așa de mult? Și dacă merită și asta e ceea ce îți dorești cu adevărat, atunci ești curajoasă și îți urez succes la acest concurs.