| Dcide5 a întrebat:

Ummm... nu stiu cum sa incep...

Am 14 ani si ma numesc Petru.
In ultimul timp imi dau seama ca nu prea am prieteni, suna ciudat dar, imi dau seama ca stau toata ziua la PC jucand jocuri pe steam, avand prieteni doar online.
Sunt genul de tip ce nu prea se baga in discutie, sunt mai mult un fel de observator...
Am 3 prieteni la scoala, totusi in fiecare pauza discuta si joaca un joc care nu-mi prea place, un fel de Mortal Kombat dar cu eroii din Marvel... Simt ca sunt un fel de a 3-a roata.
Ei bine, cei 3 "prieteni" ai mei se aseaza de obicei alaturi in banca, 2 in una si celalalt cu un idiot ce bate capul tot timpul ( imi cam fac griji pentru ca e tipul de om ce e prieten doar pentru ca joaca acelasi joc si profita la greu).
Si cum aia se aduna intr-un loc, eu raman singur in banca mea, fara absolut nimeni care ar vrea sa discute cu mine la pauze si chestii...
Acum daca trecem de scoala... eu traiesc intr-un satuc mic, o suburbie a orasului la care ma duc la scoala. Nu zic ca nu sunt multi tipi de varsta mea aici, dar nu prea pot suporta amestecarea limbii romane cu cea ruse ( traiesc in Republica Moldova ), de aia nu ma pot imprieteni cu nimeni din acest satuc. E cam urat sa nu ai cu cine vorbi la scoala, sa te intorci acasa unde nu ai prieteni si singurul mod prin care ai putea sa discuti cu cineva sa fie prin intermediul internetului...

Ma poate ajuta cineva cu un raspun? Cum indrept situatia? cat de putin si ar fi mai bine...

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Auzi, decat sa stai in casa toata ziua la jocuri mai bine `suporti amestecarea limbii romane cu cea rusa`. Copiii aia poate chiar sunt de treaba in ciuda limbajului, de ce dai cu piciorul dintr-un motiv atat de superficial?
Sau te poti inscrie in niste activitati extrascolare, in special cele care necesita munca in echipa gen ONG-uri. Astfel iti si formezi un dosar interesant si ai si sansa sa cunosti oameni noi,

| Eu2208 a răspuns:

Incuie-ti jocul si iesi afara!