| Ervin a întrebat:

Un automobil rulează cu viteza constantă de 72km/h pe o şosea rectilinie. Ce distanţă parcurge automobilul în 10s? Cât timp îi trebuie automobilului pentru a parcurge 25km?

Răspuns Câştigător
| AlxMro a răspuns:

V = d/ t si atunci d = v inmultit t adica d = 72km/h inmultit cu 10s transformi si vine d = 72km/3600s inmultit cu 10 s si simplifica prin s si obti ca d = 0, 2 km. Aplici formula din nou v = d/t si scot t = d/v si inlocuiesti, t = 25 km/ 72 km/h simplifici prin km si da ca t=0, 3 h adica t = 1080 s

1 răspuns:
| AlxMro a răspuns:

O formula omule... invata! ca mai tarziu nu o sa mai poti recupera si e grav, gandeste-te ca nu o sa poti sa ajungi sa ai un servici ca ramai repetent la fizica.In viata va trebuie sa-ti faci singur "temele".