| PaRAP a întrebat:

Unde este Slice Tool in photoshop? sad, ca nu il gasesc dau fundita. A... si nu mai raspundeti aiurea daca nu stiti sad

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Knife din ps se foloseste pentru slice tool se afla in partea dreapta ai scris acolo slice tool arata ca un cutit si langa el e scris litera K. Cand definesti un slice rectangular, el creeaza automat taieturi in jurul lui astfel incat toata imaginea sa devina un tabel (forma cea mai simpla de design HTML), cu slice-ul definit ca o "celula" in tabelul respectiv. De ex:sa zicem ca ai un site cu 4 butoane pe stanga una sub alta, si text in dreapta. Faci o poza mare in PS cu designul paginii. apoi, dai slice la fiecare din butoanele desenate unul sub altul in stanga - ai sa vezi ca PS face automat si alte taieturi in jur, ca sa pastreze o structura de tabel. dupa ce esti multumit cu taieturile, dai "save for web" si la salvare la "type" in loc de "image - jpg" alegi "html+images". El o sa-ti faca astfel un site, practic, cu tabelul definit si poza originala taiata in bucati dupa cum ai vrut tu.De aici incarci html-ul intr-un program de webdesign.

5 răspunsuri:
| matt25 a răspuns:

La Photoshop CS3, este a 6 ustensila. Daca nu iti apar tool-urile poti incerca sa te duci la Window, si jos ai Tools si sa il selectezi cu un click. :-)

| kluen a răspuns:

Buna Slice Tool este acel cutitas nu mai stiu al catelea in ToolBox dar am aici o poza cu el :) http://www.mediacollege.com/adobe/photoshop/tool/images/slice.gif

| PaRAP explică:

Ala : kluen: din poza aia da mie nu im iapare nici daca dau K am dat imi da alt ceva sad

| PaRAP explică:

Alemandoua raspunsuri sunt bune da tot nu m-am lamurit cum fac sa-mi apara ala ca la mine nu estesad, nu Exista nici o solutie din setari? big grin

| PaRAP explică:

...:::matt25::::... am Photoshop CS4 si nu imi apare chiar daca dau acolo sad window=>Tools sad nu stiu ce sa fac sad cred ca o sa-mi descarc Photoshop CS3sad