| marina1253 a întrebat:

Unde gasesc biografia lui l.j. smith in romana?

1 răspuns:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Păi uite câteva informaţii : Lisa Jane Smith, cunoscută ca L. J. Smith, este o scriitoare americană de literatură pentru tineri adulți. Seria ei, The Vampire Diaries, stă la baza serialului de succes cu același nume.

Lisa Jane Smith s-a născut în Fort Lauderdale, Florida, fiica lui Glenn Carroll Smith și a lui Kathryn Jane Cecilia Check. Are o soră pe nume Judy Lee. A crescut în California, în orașul Anaheim unde a urmat cursurile școlii elementare Juliette și, după un cutremur, și-a continuat studiile la Serrano Elementary. Apoi frecventat mai apoi cursurile liceelor Cerro Villa și Villa Park.

Înainte să meargă la colegiu, ea s-a mutat pentru o vreme în Goring-on-Thames, Marea Brtianie și s-a înscris la Colegiul Mills (unde a rămas doar un an), apoi la Universitatea din California, Santa Barbara, unde a absolvit psihologia și fiziologia. La Universitatea din San Francisco, ea a primit o diplomă de masterat în domeniul educației și două diplome în domeniul educației normale și speciale.

Smith a început să predea la o școală elementară timp de 3 ani, ca profesor suplinitor, dar mai târziu a renunțat la predat în favoarea scrisului. Momentan locuiește în Danville, California. Sper că te-am ajutat.