| zxzx a întrebat:

Unde pot gasi o camparatie intre Manastirea Argesului si Mesterul Manole?

-FUNDA-

1 răspuns:
| BadBoyCristy a răspuns:

Mesterul Manole a construi Manastirea Argesului. Exista o legenda care spune ca el se tot chinuia sa construiasca manastirea, dar nu reusea, pentru ca tot ce construia el in ziua de dinainte, noaptea se darama. In vis, a aflat ca daca va ingropa prima femeie pe care o vede ziua urmatoare in zidul Manastirii Argesului, ce va construi ziua, nu se va mai prabusi noaptea urmatoare. Si asa a si fost, Mesterul Manole a construit uimitoarea manastire cu un pret mare: sotia luisad.