| alinutza_5940 a întrebat:

Uniunea Europeana poate reprezenta un pericol pentru cultura tarilor membre?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nici pe departe asa ceva! Tratatul de la Maastricht a stabilit că scopul activităţilor în domeniul culturii este de a contribui la înflorirea culturii statelor membre, respectînd diferenţele naţionale şi regionale şi înaintînd pe prim plan patrimoniul cultural comun. S-a convenit să fie sprijinite următoarele direcţii: dezvoltarea şi difuzarea cunoştinţelor despre cultura şi istoria popoarelor europene; conservarea şi protejarea moştenirii culturale de rang european; schimbul cultural necomercial şi creaţia artistică şi literară, inclusiv sectorul audiovizualului. Principiile intervenţiei comunitare în domeniul culturii sunt complementaritatea şi subsidiaritatea. Obiectivele principale sunt: să contribuie la dezvoltarea culturii statelor membre, respectînd în acelaşi timp diversitatea lor naţională şi regională, şi să pună moştenirea culturală în centrul acţiunilor din domeniul cultural. Acţiunea comunitară s-a concentrat asupra protecţiei moştenirii culturale care acoperă proiectele pilot de conservare a moştenirii arhitecturale a Comunităţii.

http://europa.eu/pol/cult/index_en.htm

| zotescumarius a răspuns:

Mottoul UE este Unitate in Diversitate. UE apara diversitatea culturala