| Rina_1592 a întrebat:

Urasc oamenii urati, este asta o problema?

de cand am fost mica am fost asa. Mereu am urat persoanele care nu sunt frumoase. De foarte multe ori vorbesc pe internet cu diferite persoane; ne intelegem foarte bine, suntem chair prieteni foarte buni si totul pana cand respectivul sau respectiva imi da o poza cu el/ea. Daca e urat/a nu mai pot sa vorbesc deloc cu acea persoana, de percep ca fiind respingatoare si le ignor pe cat de mult pot.

Eu cred ca toti cei care spun ca nu conteaza cum esti la suprafata ci conteaza ce e la interior sunt niste ipocriti.
Eu nu suport sa am prieteni urati sau sa ies cu persoane urate pe strada, nu stiu de ce sau de unde imi vine asta.

Am o groaza de cei urati, o fobie chiar.
Gandul de a ma indragosti de o persoana urata ma sperie extraordinar de tare...
Oare este ceva in neregula cu mine?

Răspuns Câştigător
| さいゆき a răspuns:

Uite eu cred ca te inteleg.
De fapt daca stam sa ne gandim mai bine tutror ne place sa vedem ceva frumos.
Spre exemplu intre doua persoane, una urata (fizic) si una frumoasa o vom alege majoritatea dintre noi pe cea frumoasa chiar daca cealalta persoana este mult mai buna sau mult mai desteapta.
Sta in firea omului sa ne placa lucrurile frumoase.
Nu stiu ce te-ar putea ajuta sa treci de sentimentul de repulsie, totusi admir la tine ca macar ai incercat sa ii intelegi si ai incercat sa vezi prin ce trec ei.
Cred ca stiu care e una din problemele pe care le ai, si anume iti e teama de cea ce gandesc altii.
Spre exemplu daca tu ai avea un iubit urat (fizic) ti-ar fi teama de ce ar zice ceilalti oameni cand v-ar vedea impreuna pe strata.
Cred ca asta e de fapt cea mai mare teama a ta si nu alta. Incearca sa fi mai indiferenta.
Cel mai bine cred ca ar fi sa mergi la un psiholog
Te-ar putea ajuta mult mai mult decat oricine de aici ar face-o.

12 răspunsuri:
| ?ret a răspuns:

Da.Oamenii urati, cum le zici tu, sunt frumosi in interior, in general.Iar daca pe tine nu te intereseaza asta, poti sa fii cat de frumoasa esti la exterior, insa daca nu esti frumoasa in interior, nu conteaza.

| Deny1333 a răspuns:

Da, este ceva enorm în neregulă cu tine. straight face Ar trebui să consulţi un psiholog, sincer. Mi se pare anormal să ai astfel de prejudecăţi, nimeni nu e perfect. Pot spune că tu eşti "urâtă" pe interior doar pentru modul în care-i judeci pe cei cu un aspect mai puţin plăcut. Mie-mi pari falsă, superficială...
Nu cred că te simţi bine când te insultă cineva sau te judecă după aparenţe, nu?

Ah, mersi că m-ai făcut ipocrită... kiss

| 女明DongRi a răspuns:

Nu e tocmai frumos ceea ce zici, dar nu cred ca esti singura persoana de pe lumea asta ce considera la fel. Toti oamenii au fost creati ' dupa chipul lui Dumnezeu". Nu te condamn poate asa ai fost crescuta, dar pune`te in locul celor mai putin frumosi, nu urati, cum sunt perceputi de persoanele catine, cum sunt dipretuite si tratate, nu tocmai frumos. Un sfat pentru tine, ar fi, daca hotarasti sa-l urmezi sa incepi sa-i cunosti pe oamenii "urati'', sa vezi prin ce trec, sa le cunosti sufletul si daca tu te consideri frumoasa si esti perceputa astfel fa-i si pe ei sa se considere asa, apoi nu vei fi nevoita sa iesi pe strada cu oameni uratihappy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa comentez asta intr-un mod negativ pentru ca in UNELE privinte pot spune ca sunt de acord cu tine dar... Ce te`ai face daca ai avea chiar tu, un copil urat?

| Rina_1592 explică:

Am cunoscut foarte multe persoane urate care sunt minunate de fapt, au un suflet mare si imi sunt adevarati prieteni. Stiu prin ce trec in fiecare zi poate, chiar ii inteleg dar undeva in sufletul meu tot simt acea repulsie fata de ei.
Stiu ca nu ar trebui sa simt asa insa nu stiu ce as putea face...
Si eu am fost de multe ori respinsa de cei din jurul meu pentru ca sunt diferita, tratata cu dispret pentru ca in comparatie cu multi dintre ei eu cites mai tot timpul, ascult un alt gen de muzica si imi plac alte lucrurui.
Nu am consider frumoasa insa inca nu pot sa inteleg de ce am aceasta repulsie fata de cei din jur.

Răspuns utilizator avertizat
| madalinna a răspuns:

Esti o superficiala. Du-te la psiho, ai nevoie!
Tu chiar crezi ca cei "urati" nu vor sa fie frumosi? Crezi ca au ales ei sa fie asa? Ba ar trebui sa-ti pice cu tronc cineva mai urat, poate asa te "vindeci"... sau ti-ai reprima si atunci sentimentele?
Imi pare rau de tine... in felul asta, vei pierde poate prieteni de valoare. Toti prietenii mei sunt frumosi in felul lor, si toti au si parti urate. Trebuie sa acceptam oamenii asa cum sunt.

| Rina_1592 explică:

Multumesc de raspunsuri

| puffika a răspuns:

Si daca tu ai fi urata ce ai face,macar noi uratii avem caracter frumos si suntem sufletisti nu ca cei frumosi care se sparg in figuri.
Mie imi place de un baiat care este cel mai inalt din clasa, e frumos dar nu e destept, degeaba e frumos el fiindca nu are nimic in interior.
Mai jignit! Consulta un psiholog!

| NAVI a răspuns:

Stiu cum este sa ai o astfel de gandire, de fapt toti stim.Independent de noi, in subconstient ni se imprima o gandire asemanatoare alei tale in raport cu persoanele urate.Este aproape in regula sa consideri aceasta reactie a fi nevinovata,insa mai exista si o reactie discriminatorie,iar in momentul cand marginalizezi o persoana doar pentru ca aspectul ei nu e concordanta cu pretentiile tale.Cel mai dificil lucru pentru o persoana urata este faptul ca mereu trebuie sa iasa din casa si sa dea de oameni care incep a-si bate joc de ea, deci crede-ma, suferinta asta nu se compara cu nimic din ce ti-ar putea zice cei din jurul tau referitor la prietenii mai urati.Nu uita ca intre persoane frumoase nu iesi in evidenta cu nimic,dar printre cele mai urate tu esti cea care iese in evidenta,insa nu intelege gresit,nu-ti faci prieteni care nu sunt asa frumosi doar ca sa fii tu in centrul atentiei. Apropo,oamenii spun ca frumusetea vine din interior nu sunt ipocriti, insa aceasta e o metoda mai delicata de a-i impaca pe cei care nu au fost inzestrati cu trasaturi fizice frumoase, deoarece stim bine ca persoanele frumoase nu sunt neaparat si rele sau mai putin inteligente.Cand descoperim pe cineva frumos din ambele puncte de vedere,atunci ce mai putem zice? E o incercare a unor oameni de a evidentia faptul ca tu iti alegi tipul de persoana cu care stai,nu fotografia ei. Oricum,peste ani vei realiza ca frumusetea este doar o prima impresie, nu ceva dupa care poti carateriza intru totul un om. Sper ca ai inteles, good luck!

| 4youendme a răspuns:

Ii totul ok, nu ii nici o problema la tine, uite iti sfatuiesc un serial, e doar cu oameni frumosi ...se cheama Betty la fea