| Dudyy a întrebat:

Urgent. Buna TPU am nevoie de un model sau planul de argumentare la textul nonliterar FUNDAA :*

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

Textul nonliterar
•Textele nonliterare (nonficţionale) se raportează laanumite aspecte din realitate, fiind instrucţiuni defolosire a unor aparate, afişe, adeverinţe, legi, articolede ziare, reclame, pagini de jurnal.•Informaţiile transmise au un caracter obiectiv şi nuurmăresc să emoţioneze receptorul. Unele textenonliterare, cum sunt cele publicitare, urmăresc săinfluenţeze receptorul, dar se raportează tot la unprodus real.•Există texte nonliterare ce sunt formalizate pentru căcererea, scrisoarea de intenţie, procesul-verbal, adeverinţa au anumite formule în structurarea lor.•Limbajul acestor texte este denotativ şi secaracterizează prin monosemantism. Se observă, de asemenea, concentraţia lexicală.•Textul nonficţional are caracter colectiv