| geo98_5441 a întrebat:

Imi puteti da o argumentare sau macar un model de argumentare ca textul Baraganul de George Cosbuc apartine genului liric?

Răspuns Câştigător
| FlorentinaM a răspuns:

Textul Baraganu de GC este o opera lirica in care eul liric isi transmite sentimentele direct prin figuri de stil si imagini.
Fiind o opera lirica eul liric este prezent prin pronume de persoana I...
Ca in orice opera lirica si aici sunt prezente fig de stil[personificari,enumeratii,comparatii...] si imaginile[vizuale, auditive, olfactive] +citate.
Un alt element specific genului liric este versificatia...etc
Prin elementele demonstrate mai sus, aratam ca poezia '''' de GC apartine genului liric.