| 4l3x4nd3r a întrebat:

Urgent scuzati categoria
Cite capitole are romanul morometii de marin preda
Urgent dau fundabig grin

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

În anul 1972 a apărut și o a treia ediție, revizuită, la Editura „Cartea românească". Au apărut, acum, în 1972, ambele volume.
Aceste două volume sînt astfel împărțite:
Vol.1 - Partea I-a= 29 capitole. Partea a II -a = 2 8 capitole.
Vol.2 - Partea I -a = 13 capitole. Partea a II -a = 20 capitole. Partea a III-a= 22 capitole. partea a IV -a= 12 capitole.
Capitolele nu au titluri ci sînt numerotate cu cifre romane.
Deci, în total, 124 de capitole în 947 de pagini.
Cam mult, nu?
Titlul se scie între ghilimele, adică „Moromeții".
Numele autorului se scrie cu majuscule, adică Marin Preda.

3 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Romanul Morometii este alcatuit din doua volume, aparute la distanta de 12 ani unul de celalalt.Primul volum a aparut in 1955 si al doilea in 1967

| jokerulvlad a răspuns:

2 capitole

| 4l3x4nd3r explică (pentru jokerulvlad):

Are 2 volume inpartite in nu stiu cite capitole