| anonim_4396 a întrebat:

Va plac orele de religie la scoala?

21 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mereu mi-au placut orele de religie. Abia asteptam sa aud o pilda noua. Ora de religie a fost mereu ora de relaxare, ora de pace interioara. Era una din putinele ore la care nu imi pasa cat scriam pentru ca nu oboseam si nu ma plictiseam niciodata.

| Silvia a răspuns:

Da, imi plac. Poate pentru ca doar 10 minute vorbim despre religie?thinking

| Emena a răspuns:

Da:X.pentru ca nu o facem niciodata. day dreaming

| Victoria a răspuns:

Da, foarte mult. Am un profesor deosebit, de o inteligenta sclipitoare, al carui scop nu este sa ne predea pagini intregi ca sa nu ramanem cu nimic apoi, ci el urmareste sa ne ghideze spiritual, sa ne ajute sa ne gasim drumul in viata. Este un om deosebit.

| Psihoyounger a răspuns:

Da, nu as putea spune ca nu insa din respect pentru toata lumea si avand in vedere ca traim intr-o tara democratica as face orele de religie optional ca si multe alte materii de altfel. Consider ca nici latina, muzica, desenul, tehnologica, logica, design-ul si multe altele ar putea fi optional. In privinta oreleor de religie, nu ma deranjeaza as putea spune ca iti plac. Am spus ca ar fi bune ca optional pentru ca fiecare sa aleaga daca vrea sau nu vrea sa faca religie. Intr-adevar, in opinia mea, religia este o materie buna, in care elevii invata multe lucruri. Dar pentru ca nu toata lumea are aceeasi parere, as prefera ca religia sa fie optional.

Psihoyounger

| xibalba a răspuns:

Nu laughing doar ma amuza, ceea ce nu pot spune neaparat ca e un lucru rau.

| JeSa a răspuns:

Intotdeauna, si era singura ora la care puteam sa (nu) lipsesc.Pa!

| Bogdana a răspuns:

In anii trecuti nu prea imi placea dar in acest a inceput sa ne vorbeasca diferit, cel putin pe mine m-a facut sa inteleg unele lucruri si prin vorbele care le spune la clasa parca ne indeamna sa avem vointa sa luptam pentru ceea ce ne dorim, sa nu fim lasi si sa avem curaj sa infruntam problemele vietii.Este un om de nota 40! il apreciez foarte mult.

| Klara a răspuns:

La noi ora de religie era o depravare totalalaughing

| Ys a răspuns:

Mie imi plac dar as vrea sa am mai multe ore de religie si in locul unor ore as face religia dar nu pentru note ci pentru ca imi place...:X:X... tie?

| DeeAnna. a răspuns:

Da...Cu profu` asta nou chiar imi plac orele de religie. laughing

| SweethearT a răspuns:

Da, ca proful e super de treaba si ne asc toate problemele si ne si ajuta cand poate.Si cum el e si cel mai mare preot din orasul meu, la catedrala, e super big grin.

| Alex >D a răspuns:

Sigur. pentru ca joc fotbal in orele de religie happy!

Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana95 a răspuns:

Daaaaa... le adorlaughing Mai ales ca am religia dupa sportlaughing

| gaga_5261 a răspuns:

Ori se redenumeste disciplina: "Ortodoxism" si se face optionala. Si se introduc si discipline optionale pentru toate celelalte religii prezente in Romania.

Ori se denumeste "Religie" si atunci se transforma intr-o ora de informare si se preda Religie. Adica se vorbeste copiilor obiectiv despre Hinduism, Zoroastrism, Islamism, Buddhism, Iudaism, Taosim, Shintoism, Islamism, Crestinism, Confucianism, etc.
Ca apoi acestia sa poata lua o decizie. Sa poata alege.

Daca e vorba de Crestinism de exemplu, acesta oricum n-ar avea ce sa caute in scoli. Trebuie sa-i invatam pe copii fapte nu fictiune. Poate doar in ora de Limba Romana ar avea loc o lectie despre Biblie de exemplu.
Desi n-as vedea rostul, pentru ca e si o carte proasta.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Da. Cu profu` de anul asta, da. Ca ne mareste mediile. Da profa` de anul trecut nu mi-a placut. Era cam afurisita. straight face

| dizzyizzy a răspuns:

Cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Este cea ma plictisitoare ora din saptamana. Domnu' ne explica aceleasi chestii in fiecare ora... whistling e oribil!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, de ce nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dwa, dc sa nu imi placa?