| keikop119 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Nu-mi mai suport nenorocita asta de viata!
Trebuie sa am grija de sora mea aproape mereu fara ajutorul nimanui si cand mama e acasa in loc sa ma odihnesc si eu ma mai pune sa mai stau cu ea, iar tata pe langa ca imi e atat de greu ma mai si cearta ca de ce plange copilul si ca e vina mea ca am invatat-o asa + ca acum sora mea a inghitit ceva o parte de sapun cand nu am fost O NENOROCITA de secunda atenta! Mi-e frica sa-i spun mamei pentru ca o sa zica ca nu-s atenta la dar am fost si nu mai pot imi vine sa plec naibii odata si sa scap de toate dar nu pot si sora mea plange in continuu
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Alexaaandraaa a răspuns:

Problema cu sora ta, săpunul nu o afecteză decat dacă a înghițit o cantitae foarte mare, când va crește sora ta va fi foarte mândră de tine gândeștete la ea. Nu este bine să stai departe de familie cel mai greu e să fi printre străini. Cel mai bine e să ai un/o frate/soră când va crește vei avea pe cine să te bazezi, o mână care te va ridica când îți este greu, iubeșteți și ai grijă de sora ta. Cât despre părinți găsește o cale de comunicare. Mult succes!

4 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Gandeste pozitiv.Ii spui mamei tale sa se gandeasca ca si tu ai timpul tau.Dar nu agresiv.Pace.

| georgedanielc a răspuns:

Buna...Trebuie sa o scoti´la aier nu sa o tii in casa daca este mica aierul o va face sa se linisteasca si eventual sa adoarma, sa nu uitam ca si noi am fost copii, trebuie sa fii calma si daca tot plinge, cred ca are si ceva probleme medicale, trebuie luate si aceste probleme in calcul

| ralukuu a răspuns:

Sincer stiu cum e am 14 ani si am doi frati gemeni ei au acum noua ani ..bineinteles acum nu mai am grija de ai, dar cand s-au nascut aveam vreo 5 ani si trebuia sa am si eu grija de ei. ..bineinteles mama nu ma lasa singura ..sau chstii dintrastea cu ei.dar eram asa ca tine ...shi atunci mi-am dorit fff mult sa am un frate sau o sora..shi am primit doi (fata si baiat) si acum nu sunt cuminti nu ma asculta se prostesc. offf!

| blahblahx100 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie si inca mai sunt dar m-am obisnuit asa. Eu nu am avut o sora mai mica care plange non-stop, eu am avut multa munca de facut. nu stau sa iti povestesc sa trecem la problema ta happy. Eu cred ca tu nu prea ai multe de ales :
1. poti sa incerci sa fi ca o mama pentru sora ta ( te poti uita si pe net la niste articole sau pareri despre ingrijirea si calmarea copiilor)
2. poti pleca de acasa dar nu stiu cat te vei putea intretine singura
3.ai putea vorbi cu parintii tai spunandu-le ca e momentul pentru o bona daca ei nu se pot descurca cu timpul mai ales ca peste o luna o sa incepi scoala, tu trebuie sa inveti nu sa ai grija de copii. Sper ca te-am ajutat. Mult succes:*:*:*!