| anonim_4396 a întrebat:

Deci nu imi mai suport parintii, sunt atat de enervanti, nu am voie sa fac absolut nimic. Nu am voie sa vorbesc la telefon cu baietii nici macar cu colege daca nu le cunoaste familia, nu am voie sa ma imbrac decat cum vrea tatal meu (cu el am o problema, mama nu e chiar asa, dar ea nu poate sa ii zica sa ma lase sa fac un lucru, el e seful cum ar veni) nu am voie sa imi cumpar haine decat cum vrea si cum crede el ca imi sta bine, nu am voie cu blugi prea stramti deoarece eu sunt mai slabuta si el crede ca arat ingrozitor cu haine stramte (nu sunt atat de slaba) eu nu am voie sa merg la colege, nu am voie sa ies, daca il intreb ceva de genu sa ma lase sa meg la o vecina, la un suc tipa, se enerveaza si imi zice ceva de genu ca eu nu sunt de umblat ci de invatat sau daca ii spun ca am invatat ma pune sa fac curatenie. Este foarte dur cu mine sad din aceasta cauza la anul vreau sa merg la un liceu cat mai departe de el, sa stau la un camin, nu conteaza doar sa nu fie el acolo sa nu mai imi zica cand sa tac, cand sa vorbesc, cand sa imi fie foame si cand sa nu.
Intr-adevar am avut si niste mici scapari la scoala pentru ca daca el nu ma lasa sa fac nimic sa ies. etc. la scoala e ca si lumea mea (doar ca ei lucreaza vizavi de scoala in ture, si este destul de greu, pentru, cand ies in pauze el este mereu acolo afara si ma vede nici nu prea ies afara in pauze) deci la scoala mi-a chemat parintii domnul diriginte pentru ca sunt neastamparta si etc., a fost mare scandal acasa, dar cu timpul a trecut peste asta... dupa un timp profesoara de romana a chemat-o pe mami la scoala pe motivul ca rad tot timpul la ora ei si nu sunt atenta. Peste mutin timp adica chiar saptamana trecuta acceasi profesoara a sunat-o pe mami pentru ca nu am facut o nenorocita de tema, ( nimeni nu si-a facut-o) am si o prietena care. sad face ce vrea din mine pentru ca daca cumva o supar pune pe toata lumea sa nu mai vorbeasca cu mine, chiar toti din clasa si eu sunt mai emotiva si incep sa plang sad
Dar nimanui nu ii pasa, trebuie sa ii dau bani, chiar daca eu raman fara mancare in acea zi, haine care ii plac el, daca ea face ceva, eu trebuie sa iau vina asupra mea ca daca nu ma plezneste, ma bate etc. iar eu nu pot sa fac nimic in privinta asta, abia astept sa plec la liceu si sa ma scap de ea. Multumesc mult ca v-ati facut timp sa imi ascultati povestea happy, si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru ambele situatii.Va multumesc mult! dau funda pentru cel mai bun raspun care ma va ajuta :! happy

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!