| NoSwear a întrebat:

Va rog dati-mi cate 3 exemple de: opere epice, lirice, de basm si naratiune... dar s anul fie povesti grele ( sunt in clasa a 5a!)

Răspuns Câştigător
| BeautyTeacher a răspuns:

Salut.

1. Opere epice: Coliba unchiului Tom, Singur pe lume, Marile sperante.
2. Opere lirice-Somnoroase pasarele, Luceafarul,(Mihai Eminescu) si Dupa melci de Ion Barbu
3.basm-Aleodor Imparat, Praslea cel voinic si merele de aur, Fat Frumos si Ileana Cosamzeana.
4.naratiune-Doua loturi, O noapte furtunoasa, In vreme de razboi.
Apropo nu te lua dupa commentariul lui olly e gresit.
Sper ca te-am ajutat.
Apa plata.

4 răspunsuri:
| olly13 a răspuns:

Opere epice: adica basme (fat frumos si ileana cosanzeaza, praslea cel voinic si merele de aur) etc
naratiuni: domnul goe, doua loturi etc
funda:X?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O, ramai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blaba blaba lanma

| anisoara_4565 a răspuns:

Opere lirice:de Mihai Eminescu-''la mijloc de codru''.