| Atechan a întrebat:

Va rog dati-mi si mie rezumatul de la: Unde fugim d-acasa?, Basme- Miai Eminescu. Merci-funda

1 răspuns:
| AnaaaaaConstantin22 a răspuns:

Naratorul, impreuna cu Mihaela si Radu, ne poarta intr-o calatorie amuzanta si educativa in jurul lumii. Ei incep desenand pe asfalt, merg la circ, la gradina zoologica, in ograda, la un meci de fotbal, la "marea cea mare", apoi fug la munte, de unde pleaca in Delta Dunarii. Urmatorul popas e in adancul pamantului, dupa aceea merg cu baloane direct spre luna. Urmeaza o calatorie la Polul Nordapoi in lumea povestilor impreuna cu Zmeul, Fat-Frumos, Zana Zanelor, Gastele Vrajite si Calul Fermecat. Dupa aceea, cei trei revin in lumea reala, in oras, unde merg la piata, apoi inapoi la mare, in adancuri, unde se minuneaza de vietatile ce isi au habitatul acolo.
Calatoria este incheiata cu un pic de filozofie, moment in care naratorul vorbeste despre trecerea de la copilarie la viata de adult...
sper ca te-am ajutat laughing