| Anonim0032 a întrebat:

Va rog, e cam urgent! Am un aparat foto Sony si vreau sa imi iau un obiectiv.Intrebarea mea este daca trebuie sa imi iau obiectiv tot de la Sony sau pot folosi unul si de la Canon sau Nikon, de exemplu.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Canon sau Nikon *sigur* NU produc obiective pentru firmele concurente. Dar există firme care fac obiective pentru majoritatea producătorilor serioși de pe piață: Sigma, Tamron etc.
Și mai există și posibilitatea folosirii unor obiective tip „range finder" sau de la alte firme (tip DSLR) cu adaptoare.
http://briansmith.com/sony-a7-a7r-lens-mount-adapters/
Dar prețul va crește, iar calitatea nu va fi mereu cea ideală.