| costache21 a întrebat:

Va rog mult ajutati-ma sa rezolv roblemele astea :1. Un biciclist porneste din starea de repaus si dupa Δx=30m atinge viteza v-10, 8km/h.Greutatea bicicliustului si a bicicletei fiind egala cu 784 N, sa se afle forta dezvoltata de biciclist.Se neglijeaza frecarile.

2.Sa se calculeze lucru mecanic efectuat de forta de tractiune dezvoltata de motorul unui automobil cu masa m=1, 5 t atunci cand viteza acestuia creste :a.de la 0 la 36km/h.b.de la 36km/h la 72km/h.

3. un tren cu masa totala de 120000 kg ajunge la viteza de 54km/h pe distanta de 300m, pornind din repaus.Sa se afle forta de tractiune daca forta de frecare la roata este egala cu f=4/1000 din greutatea trenului. ajutor dau fundita mare:X

1 răspuns:
| Mihay4 a răspuns:

Foloseste Ecuatia lui Galilei, legea de miscare si legea vitezei si obtii raspunsul. Doar nu te astepti sa ti-o si rezolvam, iti dam doar formula.