| Anca6991 a întrebat:

Stie cineva care e legatura intre puterea unui automobil, forta de tractiune si viteza?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Transmiterea la rotile unei masini a energia mecanice produse de motor se face prin intermediul unei asa numite cutii de viteze care prin constructia ei va reglementa atat forta de tractiune cat si viteza automobilului respectiv.

| Anca6991 explică (pentru corbulalbrosu):

Da, nu m-am exprimat eu corect. Ma refeream la formule de fizica mai exact. Mersi oricum.